Február v bratislavských múzeách SNM

29. 1. 2015

Slovenské národné múzeum – múzeá v Bratislave
február 2015


Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie
Sídelná budova, Vajanského nábrežie 2

otvorené denne okrem pondelka
09:00 do 17:00 (posledný vstup o 16:30)

Priestor a Radosť
od 4. 2. do 1. 3. 2015
Výstavu Priestor a Radosť tvorí viac ako sto sôch, thángk a rituálnych predmetov. Sochy sú pôvodom z Tibetu, Nepálu a Indie. Všetky nesú posolstvo viac ako 2 550 rokov starej kultúry. Výnimočné a vzácne na exponátoch je, že nejde len o výstavné kusy. Mnohé z týchto majstrovských diel ich majitelia používajú pri každodennej meditácii. Ide tak o artefakty presahujúce hranice umenia. Priestor a Radosť predstavujú dva navzájom neoddeliteľné aspekty mysle. Priestor (mysle) je nezničiteľný a neobmedzený, z čoho vyplývajú prirodzené kvality (mysle) – radosť, neohrozenosť a láska. Jednotlivé sochy, thangky a rituálne predmety tieto kvality vyjadrujú.
„Čím krajšie, čím významnejšie a čím zmysluplnejšie veci vidíme, o to bližšie sme k absolútnej pravde.“ Láma Ole Nydahl
viac o výstave www.priestoraradost.sk

Sprievodné podujatia k výstave:
Odborné sprevádzanie – denne o 13:00 hod, 14:00 hod, 15:00 hod
Meditácie - denne o 16.15 hod
Tsa tsa Ateliér, workshopy – každú sobotu od 10 do 16 hod
Tsa tsa je tibetský výraz používaný pre reliéfy obrazov Buddhov. Sobotné tvorivé dielne výroby sadrových odliatkov tsa tsa sú určené pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o ich techniku výroby a význam.
Prednášky – streda o 17:30 hod
4.2. Úvod do budhizmu – Nadčasové hodnoty a trvalé šťastie (Miroslava Šilanová)
11.2. Buddhistické útočisko – Oslobodenie od utrpenia (Artur Przybyslawski)
18.2. Buddhistické meditačné metódy (Jakub Kadlec)
25.2. Päť buddhovských rodín (Zsuzsa Koszegi)
Filmová sobota, premietanie dokumentárnych filmov, sobota o 15:00 hod
7.2. BUDDHIZMUS NA ZÁPADE
14.2. REV LEVA
21.2. JOGÍNI TIBETU
28.2. TAJNÁ CESTA DO TIBETU

Teatrálny svet 1839 - 1939
do 18.2.2015

Výstava, zachytávajúca najstaršie divadelné fotografie, pripravená v spolupráci s Divadelným ústavom pri príležitosti Mesiaca fotografie.

SNM - Prírodovedné múzeum
Vajanského nábrežie 2, Bratislava

denne okrem pondelka 09:00 do 17:00 (posledný vstup o 16:30)

Podujatia
12.2. 2015 – 17:30 - Astronomické ďalekohľady, Ing. Pavel Zigo, PhD, FMFI UK BA
12. a 26.2.2015 – 17:30 – Klub astronónomov – určený pre záujemcov o vesmír a astronómiu bez obmedzenia veku a vzdelania

Stále expozície:
Klenoty Zeme
Zázrak prírody – Biodiverzita Zeme

Expozícia postupne zoznamuje návštevníkov so živou a neživou prírodou rôznych prostredí na Zemi – polárnych oblastí, tundry, tropických lesov, trávnatých oblastí, púští, korálových útesov, pobreží atď. Expozícia ukazuje pestrosť a nesmiernu rozmanitosť živých organizmov – milióny druhov rastlín, živočíchov, mikroorganizmov a spletité ekosystémy, ktoré získali dnešnú podobu dlhodobým vývojom.
Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska
Zázrak prírody – Príbeh života na Zemi
Paleontologická expozícia prezentuje vývoj a diverzitu dávno vyhynutých spoločenstiev organizmov na Zemi. Príbeh života začína objavením sa prvých živých organizmov v prekambriu, pred 3500 mil. rokov, pokračuje cez prvohory, druhohory, treťohory a končí vo štvrtohorách nástupom takmer súčasných foriem flóry a fauny.

SNM – Archeologické múzeum
Kamperova kúria, Zižkova 12 (vstup – Žižkova 16)

Tajomní Mayovia
do 20. 6. 2015
Predkolumbovské civilizácie Mezoameriky rozkvitali približne od roku 2000 pred n. l. do roku 1521 n.l. Na výstave sú prezentované ukážky umenia Severnej aj Južnej Ameriky, predovšetkým však Mayov nositeľov najvyspelejšej indiánskej kultúry. Prostredníctvom obrazov a modelov sú predstavené vykopávky mayských miest v Guatemale realizované Slovenským archeologickým a historickým inštitútom a Filozofickou Fakultou Univerzity Komenského, ktoré výstavu pripravili.

Stĺp Marca Aurelia
Výstava predstavuje tri odliatky – scény zo stĺpu Marca Aurelia sňaté koncom 19. stor. objavené len nedávno v nemeckom múzeu Gipsformerei. Na jednom z odliatkov je aj scéna s tzv. zázračným dažďom, ktorá je vôbec prvým ikonografickým dokladom týkajúcim sa slovenského územia.

Nové prírastky v zbierkach AM SNM
Na výstave sú sprístupnené nové aktualizované prírastky Archeologického múzea z rôznych období. Markantná väčšina vystavených exponátov bola získaná pri archeologických výskumoch pracovníkov SNM – AM. Nezanedbateľné sú však i prírastky získané kúpou.

Kabinetná zbierka evanjelického lýcea v Bratislave
Na výstave sú prezentované pamiatky jednej z najstarších zbierok, ktorá vznikla v 19. storočí v Bratislave. Obsahuje vyše 1000 egyptských, antických, pravekých, stredovekých a novovekých artefaktov. Výstavu dopĺňajú dobové dokumenty a študijné pomôcky Evanjelického lýcea z čias založenia zbierky.

Laterarius – Dejiny tehliarstva na Slovensku
Výstava predstavuje vývoj stavebnej keramiky a jej výroby na Slovensku od jej počiatkov v dobe rímskej až po 20. storočie. Sú tu vystavené najreprezentatívnejšie tehliarske výrobky vytvorené majstrami z rímskej provincie Panónia, stredovekého Uhorska a novovekého Rakúsko-Uhorska či Československej republiky.

SNM – Historické múzeum
Bratislavský hrad


Ľudovít Štúr (1815 – 1856) Reformátor slovenskej spoločnosti
od 29.1.2015 do 17.1.2016
Výstava k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra, najvýznamnejšej osobnosti moderného slovenského národa.

Etruskovia z Perugie
do marca 2015
Výstava poukazuje najmä kultúru a život etruského ľudu v Perugii, vypovedá príbeh Etruskov a poukazuje na zaujímavé črty tajomnej etruskej civilizácie od jej počiatkov po zánik.

Prvá svetová vojna. Tragédia, ktorá postihla všetkých
do marca 2015
Výstava venovaná 100. výročiu vypuknutia 1. svetovej vojny približuje históriu vojny ale aj osudy ľudí v zákopoch či zázemí. Dôležitou súčasťou vojny bola ja propaganda, a tak sa návštevníci oboznámia s rôznymi pohľadmi na hrôzy „Veľkej vojny“.

SVEDECTVO ČASU – Z najnovších a starších nálezov na Bratislavskom hrade
Výstava prezentuje predmety z archeologických a architektonických výskumov na Bratislavskom hrade.

Obrazáreň Bratislavského hradu
Galéria predstavuje výtvarné umenie od 16. storočia po 19. storočie zo zbierok Slovenského národného múzea, inšpirovaná je šľachtickými zbierkami umenia.

Z tieňa na svetlo. Keď sa tvorí expozícia...
Výstava predstavuje najvzácnejšie zbierkové predmety z bohatých fondov SNM – Historického múzea. Návštevníci sa prostredníctvom príbehov vybraných exponátov dozvedia o zbierkovej činnosti múzea a jeho ochrane kultúrneho dedičstva, ako ja o samotnej tvorbe expozície.

Coronatus Posonii...Bratislavské korunovačné medaily a žetóny (1563-1830)
do februára 2015 Korunovačné medaily a žetóny odrážali aj aktuálne európske politické udalosti. Často ich zhotovovali významní umelci svojej doby. Výstava je pripravená v spolupráci s Maďarským národným múzeom.

SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov
Žižkova 14 (vstup Žižkova 16)


Premeny Zuckermandlu
Osada Zuckermandl sa nachádza v južnej časti bratislavského Podhradia, medzi hradným bralom a Dunajom. Pôvodne to bola samostatná obec, známa ako štvrť rybárov, lodníkov, lodných tesárov aj mlynárov, ktorá mala vlastné zastupiteľstvo, políciu i školu. Nezávislosť Zuckermandla skončila v roku 1851 pričlenením obce k mestu Bratislava. Podhradie vtedy vytvorilo štvrtý mestský obvod – Tereziánsku štvrť. Bol to však začiatok úpadku tejto mestskej časti.

SNM – Múzeum židovskej kultúry
Zsigrayova kúria, Židovská 17, Bratislava

Nezabudni - Igi Brezo
10. september 2014 – 30.december 2014
Diela súčasného slovenského umelca, akryl na plátne – „Neunikneš“, „Birkenau“, „Svedomie“, „Boh povedal: Buď svetlo!“, „A človek ho zhasol“ Každý výkrik zúfalstva je výkričníkom do nášho svedomia. Keď je hranica bolesti spôsobená zverským odľudštením už neznesiteľná, stáva sa abstrakciou! Lebo ľudské utrpenie nemá a nemôže mať realistický tvar. Je expresívnou štruktúrou v krvi utopenej bezmocnosti... Je to tak: „Boh povedal buď svetlo!" A človek ho zhasol.

SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku
Brämerova klúria, Žižkova 18, 810 06 Bratislava

16 600 dni – 600 piesní
od 6. 2. 2015 do 30. 3. 2015
História spevokolu maďarských učiteľov na Slovensku

Edit Varga Csukás: výstava akvarelov
12. 2. 2015 – 30. 3. 2015

Konferencia o prvej svetovej vojne
10. 2. 2015 – Výstavný pavilón SNM, Žižkova 18 Spoločný projekt SNM –Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Fórum Inštitútu pre výskum menšín

SNM – Hudobné múzeum
Brämerova klúria, Žižkova 18, 810 06 Bratislava 16


Karol Elbert – skromný lyrik swingu
marec 2014 – apríl 2015
Karol Elbert vyštudoval kompozíciu, dirigovanie i klavír na bratislavskej Hudobnej a dramatickej akadémii. Umelcovu túžbu komponovať klasickú hudbu však nástup fašistickej ideológie pre jeho židovský pôvod nasmeroval do prostredia kaviarenskej zábavnej hudby. Skladateľova tvorba napokon posunula vývoj slovenskej populárnej hudby do swingovej éry. Výstava o živote i diele umelca.

SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku
Istrijská 68, Bratislava


Velikáni chorvátskej literatúry – Velikani hrvatske književnosti
do 28. 2. 2015
Prezentácia portrétov a životopisov 39 najvýznamnejších spisovateľov, žijúcich alebo tvoriacich na území Chorvátska.
Na výstave si môžu návštevníci prelistovať najznámejšie diela väčšiny spisovateľov a zároveň sa oboznámiť s nositeľom Nobelovej ceny za literatúru, či s autorom prvého chorvátskeho historického románu ako i s autorom prvého diela napísaného v chorvátskom jazyku alebo s chorvátskym Andersenom, Balzacom či Voltairom.