Hrdinovia odboja v Prahe

27. 5. 2022

Slovenské národné múzeum v spolupráci s Vojenským historickým ústavom v Bratislave a Múzeom Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici otvoria dnes večer v Národnom múzeu v Prahe výstavu Hrdinovia odboja. Výstava prostredníctvom viac ako 50 zbierkových predmetov zo Slovenska približuje úspechy i tragédie nášho spoločného odbojového hnutia počas 2. svetovej vojny. Je súčasťou výstavného projektu Nikdy sa nevzdáme!, ktorý v širších súvislostiach pripomína realitu Protektorátu Čechy a Morava, ako aj udalosti a osudy, spojené s 38 dňami stanného práva v období  od  27. mája 1942, - deň atentátu na Reinharda Heydricha a 3. júlom 1942. 

Výstavy Nikdy sa nevzdáme! a Hrdinovia odboja budú otvorené za osobnej účasti prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a prezidenta Českej republiky Miloša Zemana. 

Výstavný projekt bol v Historickej budove Národného múzea pripravený pri príležitosti 80. výročia atentátu na Reinharda Heydricha, zastupujúceho ríšskeho protektora v Čechách  a na Morave. „Tento vrcholný čin československého zahraničného odboja, vykonaný Slovákom Jozefom Gabčíkom a Čechom Janom Kubišom, sa nezmazateľne zapísal nielen do našich dejín. A preto je Jozef Gabčík stredobodom výstavy, ktorá predstavuje aj ďalšie významné osobnosti domáceho a zahraničného odboja – Jána Goliana, Rudolfa Viesta, Otta Smika, Štefana Osuského, Milana Hodžu či Vladimíra Clementisa,“ prezradil generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis. 

Slovenská časť tohto pozoruhodného výstavného projektu vzdáva česť tisícom Slovákov a príslušníkom národností žijúcich na území Slovenska, ktorí sa počas 2. svetovej vojny zapojili do bojov proti nacistickému Nemecku a jeho satelitom, a to nielen v československých vojenských jednotkách v zahraničí, v povstaleckej 1. čs. armáde na Slovensku a v domácom partizánskom hnutí, ale aj v armádach iných štátov protifašistickej koalície či v hnutiach odporu na území okupovaných krajín. 

Výstavy Nikdy sa nevzdáme! a Hrdinovia odboja si záujemcovia budú môcť v Národnom múzeu v Prahe pozrieť do konca októbra 2022. 

Mediálni partneri SNM

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk Informačný magazín Bratislavy