Keď sa zima opýta

3. 10. 2022

Keď sa zima opýta

Zoznámte sa s prácami, ktoré na gazdovstve vykonávali naši predkovia počas jesene. Predposlednú programovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny – podujatie Keď sa zima opýta – si budete môcť užiť 9. októbra 2022 od 10.00 do 16.00 hodiny. 

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a folklórnych skupín z Podhradia a Sklabine. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či príprava dreva na zimu boli bežnou zručnosťou. 

Členovia folklórnej skupiny z Podhradia narežú a natlačia kapustu a predstavia aj tradičné zvyky v programe „Okolo lekváru“. Varenie slivkového lekváru bolo spoločenskou udalosťou, pri ktorej sa susedia navzájom navštevovali a spoločne ho ochutnávali. 

Folkloristi z Dlhého Poľa a zo Sklabine predvedú pečenie tradičných „zemnačných osuškov“, chystanie vitamínov na zimné obdobie v podobe jabĺčok či šípok na sušenie aj prípravu dreva na zimu. 

Ak sa rozhodnete stráviť druhú októbrovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny, areálom vás bude sprevádzať vôňa pečených zemiakov alebo jabĺk, ktoré si sami môžete pripraviť v pahrebe. 

Počas dňa uvidíte orbu polí konským záprahom (o 11.00 a 14.00 h) a naučíte sa, ako sa vyrábala brezová metla, priadlo na kolovrate či tkalo plátno. 

Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti budú môcť vyskúšať plstenie ovčej vlny, vyrobiť si figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé bylinkové vrecúška ozdobené pečiatkami zo zemiakov. 

O živočíchoch, ktoré sa ukrývajú v okolí ľudských obydlí a záhrad sa dozviete pri aktivite určenej najmä detským návštevníkom „Pomocníci dobrého hospodára z ríše zvierat“. 

Nebudú chýbať ani ukážky prípravy čajov z byliniek dopestovaných v múzejných záhradkách, „šajtľavej polievky“ a „šiflíkov s kapustou“, ktoré sa zvykli variť pri tlačení kapusty. S ostatnými návštevníkmi si budete môcť zmerať sily v jedení zemiakovej baby. 

Počas programu od 10.00 do 16.00 h budú hrať Heligonkári spod Lysca. 

Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu. 

Kontakt pre bližšie informácie 

Ing. Jaroslava Ďurdíková
tel.: 043/ 24 58 115, 0908 615 067
e-mail: jaroslava.durdikova@snm.sk

Ing. Martin Cirbus
tel.: 043/ 24 58 113
e-mail: martin.cirbus@snm.sk

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk #praveslovenske