Ladislav Cuper. Fotografie a makrofotografie

22. 7. 2022

Ladislav Cuper. Fotografie a makrofotografie

SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku v rámci 68. Slávností kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska pozýva na otvorenie výstavy LADISLAVA CUPERA s názvom Fotografie a makrofotografie dňa 29. júla 2022 o 14.00 h vo výstavnej sieni múzea na Ul. centrálna 258. 

Ladislav Cuper (narodený 23. 6. 1952 v Nižnom Mirošove, okres Svidník) je jeden z najznámejších súčasných rusínsko-ukrajinských fotografov na Slovensku. Venuje sa fotografii umeleckej, dokumentárnej, publicistickej, makrofotografii a fotoilustrácii. Hlavným objektom jeho fotografického záujmu je krajina a jej rozmanité podoby v  opakujúcich sa ročných obdobiach a meniacom sa počasí. 

Dlhodobé pozorovanie života stromov podnietilo záujem autora aj o ich štruktúru. Vo svojej makrofotografii využíva predovšetkým štruktúru kruhových plôch zrezaných kmeňov stromov a starých rozkladajúcich sa častí drevnej hmoty. 

Neoddeliteľnou súčasťou fotografického diela L. Cupera sú aj naše mestá, existujúce, ale aj zaniknuté dediny, stredoveké hrady a ostatky tradičnej dedinskej architektúry. Zaujali ho aj pestrofarebné kroje a životným optimizmom naplnené folklórne slávnosti Rusínov-Ukrajincov Slovenska a ich najcharakteristickejší kultúrny prvok – drevené chrámy východného obradu. 

Výstava  potrvá do 25. septembra 2022. Po jej ukončení diela majstra fotografie doplnia zbierkový fond SNM – Múzea ukrajinskej kultúry. 

Kontakt: ladislav.puskar@snm.sk 

Mediálni partneri SNM

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk