Necuke v sídelnej budove SNM

17. 8. 2022

Necuke v sídelnej budove SNM

Slovenské národné múzeum (SNM), v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike (SR) a spoločnosťou Japan Foundation, otvorilo v utorok 16. augusta 2022 výstavu o tradičnej japonskej umelecko-remeselnej technike s názvom Necuke. Pre návštevníkov bude výstava prístupná v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave od 17. augusta do 2. októbra 2022. 

Pojem necuke označuje v japončine figúrku, závažie – ako spôsob uchytenia – spinku či akýsi gombík, ktorá sa v krajine používa na zaistenie malých osobných predmetov – peňaženiek, nádobiek na lieky, na tabak a pod. od obdobia Edo (1603 – 1868). Nosia sa zavesené na šnúrkach na opasku (obi) /šerpe, ktorými sa uväzuje kimono. Tieto praktické predmety, vytvárané pôvodne obyčajnými ľuďmi na vlastnú potrebu, sa v minulosti tešili veľkej obľube. S narastajúcim obdivom k západnej kultúre a umeniu v období Meidži (1868 – 1911), sa necuke začali z každodenného života Japoncov pomaly vytrácať. Záujem o ne stúpol opäť na prelome 19. a 20. storočia v Európe a v Amerike, so zvyšujúcim sa dopytom o čokoľvek japonské, a tak sa necuke vo veľkom vyvážali do zahraničia ako umelecko-remeselné predmety. Tradičnú výrobu sa v Japonsku podarilo udržať skupine nadšencov a rezbárov necuke do súčasnosti, keď sa v 70. rokoch 20. storočia sformoval nový žáner – súčasné necuke, inšpirovaný modernými vplyvmi a námetmi. V súčasnosti rezbári necuke pokračujú v cizelovaní svojho remesla a vyrábajú stále nové diela.  

Inovatívna umelecko-remeselná výstava, ktorú v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v SR poskytla SNM nadácia Japan Foundation, sa zameriava práve na súčasné necuke. Prezentuje 65 diel súčasných japonských rezbárova umelcov 20. storočia. „Dúfame, že návštevníci ocenia jemnú, precíznu a vysoko sofistikovanú techniku, ako aj zručnosť a hravosť umelcov, ktoré sú v necuke stelesnené. Spoznajú ich čaro a praktickosť, markantné i v dnešnej dobe, hoci už nie sú súčasťou každodenného života. Veríme, že i prostredníctvom tejto putovnej výstavy sa necuke stanú na Slovensku akousi „spinkou“, ktorá spája Japonsko a okolitý svet“, povedal J. E. Makoto Nakagawa, veľvyslanec Japonska v SR. 

Spoločný projekt predstavuje rôzne formy a techniky súčasného necuke – od techniky Maki-e, dekorovania perleťou, cez gravírovanie, kovotepectvo a techniku s názvom "cloisomné" či Šibajama-zaiku. Ako námet na miniatúrne sošky, boli používané vzory ľudí, zvierat, rastlín a iných objektov, ktoré mali pre svojho nositeľa často aj ochrannú funkciu. Vidíme ich tu v tvare oblom, plochom, pripomínajúcom japonský koláčik, alebo okrúhlom, prelamovanom – ako jemnú čipku či v podobe krabice s vekom, vyrobené z dreva, slonoviny, alebo kovu. Necuke v tvare misky – hihataki – s názvom odvodeným od výrazu na označenie popolníka, odkazuje na ich primárne využitie ako malého prenosného popolníčka pre fajčiarov tabaku. Rovnako môžu byť necuke spodobnené aj v tvare miniatúrnych verzií masiek, používaných v tradičných formách japonského divadla ako gigaku, sarugaku, bugaku, nó, kjógen, alebo iných umeleckých predstaveniach, zvyčajne vyrobené z dreva alebo slonoviny. 

Výroba necuke je považovaná za "hmatové" umelecké remeslo. Výraz nare znamená v japončine čosi ako u nás slovo "patina". Popisuje zmeny v priebehu času z dôvodu, že sa ich nositeľ často dotýka. Práve opotrebenie, spôsobené dotykom, ich robí cennými a dodáva im život. Aby sa návštevníkom sprostredkovala čo najlepšie ich podstata, výstava zahŕňa aj diela, ktoré si môžu vziať do dlaní a dotýkať sa ich. Pocítia tak teplo, charakteristické pre prírodné drevo a krásu, vsadenú umelcom do tejto miniatúrnej figúrky. Výstava je koncipovaná tak, aby si ľudia bez ohľadu na čas a miesto mohli spoločne vychutnať priamy fyzický zážitok a zamyslieť sa nad podstatou vystavených diel. Technológiu výroby necuke priblíži dokument, ktorý je možné vidieť na zobrazovacej technike vo výstavných priestoroch. 

„Niekoľkoročná úspešná spolupráca Slovenského národného múzea s Veľvyslanectvom Japonska v SR a nadáciou Japan Foundation, ktorá prostredníctvom kultúrnych výmen a výstavných projektov podporuje a propaguje povedomie o japonskom umení, je návštevníkmi nášho múzea prijímaná mimoriadne pozitívne a vyvoláva veľký záujem o prezentované projekty. Výstavu dopĺňajú aj praktické workshopy pre verejnosť, kde je možné si tieto zaujímavé remeselné techniky priamo vyskúšať“, dodáva Branislav Panis, generálny riaditeľ SNM. 

Viac info: zuzana.vasaryova@snm.sk; +421 915 032 062; www.snm.sk

Organizátori výstavy 

Slovenské národné múzeum, Veľvyslanectvo Japonska v Slovenskej republike, Japan Fundation

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk Informačný magazín Bratislavy