Noc múzeí a galérií 2022 na hrade Červený Kameň. V tieni baroka

10. 5. 2022

V sobotu 14. mája 2022 sa SNM-Múzeum Červený Kameň opäť zapojí dopodujatia Noc múzeí a galérií. Hrad svoje brány pre verejnosť otvorí v čase od 20.00 do 23.00 h. Ústrednou témou podujatia bude obdobie baroka.

Počas tohto obdobia boli interiéry hradu inovované freskovou výzdobou pod vedením Carpofora Tencallu. Počas Noci múzeí bude fresková výzdoba predstavená divákomv netradičnom scénickom nasvietení, ktoré v spojení s večernou atmosférou podujatia umocní dominantné pôsobenie Tencallovej práce v hradných interiéroch. Vizuálny dojem bude podporený auditívnou zložkou reprezentujúcou súdobú hudbu, ale aj spoločenskú atmosféru a „ducha“ príbehov, o ktorých freskové alegórie vypovedajú.

Popri vizuálne hudobnom zážitku bude mať návštevník možnosť odborne sa oboznámiť aj so širšími kontextami doby. Kurátori múzea prostredníctvom otvorenej prednášky ponúknu výklad objasňujúci spoločenskú situáciu, vzťahy medzi rodom Pálffy a vládnou dynastiou Habsburgovcov a predovšetkým to, ako sa tieto vzťahy podpísali na prestavbe a výzdobe hradu.

Samostatnou témou dopĺňajúcou stavebné zásluhy Mikuláša IV. na Hrade Červený Kameň je plánovaná prestavba hradu na základe projektov Giuseppeho Priamiho. Sprievodným podujatím hlavného programu odohrávajúceho sa v priestoroch hradnej expozície, bude program orientovaný na detského návštevníka a jeho vnímanie výtvarného umenia.

Bližšie informácie

Mgr. Ľuboš Haršány,
kultúrno-propagačný manažér
lubos.harsany@snm.sk,
033/ 245 90 07
www.snm.sk/mck
www.hradcervenykamen.sk
www.facebook.com/CervenyKamenHrad

Mediálni partneri SNM

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk