Novoročné tradície v skanzene

9. 1. 2023

Novoročné tradície v skanzene

V terajšej dobe sa pravoslávni veriaci snažia o zachovanie zvykov a tradícií svojich predkov, siahajúce až do čias svätého Cyrila a Metoda. Preto väčšina z nich sa na Slovensku i vo svete pri slávení cirkevných sviatkov sa neriadi gregoriánskym, ale starším juliánskym kalendárom. 

Najočakávanejšími sviatkami našich predkov odjakživa boli sviatky zimného cyklu, ktoré sa podľa juliánskeho kalendára začínajú 7. januára sviatkom Narodenia Krista (Roždestvo Christovo), pokračujú 14. januára na Starý Nový rok (na sv. Vasiľa) a končia sa 19. januára na Zjavenie Pána (Vodochrešča). Toto obdobie je požehnaným časom na to, aby sa zabudlo na starú nevraživosť, odpustilo sa všetko zlé a poďakovalo sa za všetko dobré. Ešte 6. januára, v predvečer Vianoc, sa celá rodina zišla doma a pripravovala sa na Svätý večer. Nevyhnutne sa pripravovali chudé jedlá z darov polí a zeleninovej záhrady. Takto si domáci uctili uplynulý rok a poďakovali sa za jeho dary. Za štedrovečerným stolom musela byť celá rodina spolu. 7. januára, v deň Vianoc, sa chodilo po domácnostiach s vianočným betlehemom – divadelné predstavenie, ktoré rozprávalo o narodení Ježiša Krista. V každej domácnosti svietila sviečka ako symbol dobra a lásky. Hlavnou osobou 14. januára na Vasiľa bol podľa zvyku prvý rozsievač, zvyčajne chlapec, ktorý priniesol do domu šťastie, zdravie a nádej na dobrú úrodu. Po celý sviatočný čas sa koledovalo a vinšovalo: spievali sa rituálne piesne – priania majiteľom domov a ich domácim. 

Na zachovanie tradície vinšov a kolied sa dňa 14. januára 2023 od 11.00 h v národopisnej expozícii v prírode (skanzene) SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku uskutoční podujatie s názvom Novoročné tradície v skanzene. Jeho organizátorom je SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry. Podujatie má už svoju tradíciu stretávania sa širokej verejnosti v areáli skanzenu pri príležitosti Nového roka podľa juliánskeho kalendára. 

Prostredníctvom programu, v ktorom zaznejú novoročné vinše a koledy od MSS PAROBČACI, FSk STROPKOVČANI zo Stropkova ako aj od detí zo Svidníka a okolia, si priblížime tradície vítania Vianoc (Roždestvo Christovo) a Nového roka z čias dávno minulých. Bude tradičná ľudová zabíjačka a ochutnávka zabíjačkových špecialít, primátorský punč, ľudová veselica s dobrou muzikou. Veríme, že nebude chýbať bohatá snehová nádielka, a tak sa pripravme na perfektnú guľovačku a sánkovačku na všetkých kĺzavých predmetoch, ktoré sa dajú využiť na jazdu zo zasneženého kopca. 

Pozývame Vás zažiť atmosféru juliánskeho novoročného obdobia v skanzene SNM – Múzea ukrajinskej kultúry. Tešíme sa na Vašu účasť! 

Vstupné: 5,00 € – „makovický toliar“ (v cene ochutnávka špecialít).
Deti do 12 rokov v sprievode dospelej osoby zdarma (možnosť zakúpiť si „makovický toliar“).

Zmena programu vyhradená.

Mediáni partneri 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk