Operný večer Eleonóry Andrássy – Kaunitz

6. 8. 2021


Hudobný večer venovaný pamiatke tejto osobnosti dejín nášho kaštieľa organizujeme tohto roku už po piatykrát. Pozvanie tento rok prijali operní speváci Eva Bodorová a Titusz Tóbisz, s klavírnym doprovodom Júlie Grejtákovej. Koncert sa bude konať v krásnom prostredí betliarskeho parku pred kaštieľom v sobotu 14. augusta o 18.00. Vstupné dobrovoľné. Koncert sa koná v spolupráci s OZ Andoras.

Grófka Eleonóra Kaunitz (1862-1936), ktorá pochádzala z česko-rakúskeho prostredia, bola manželkou betliarskeho grófa Gejzu Andrássyho, významného podnikateľa, poľovníka a športovca. Veľmi rýchlo sa etablovala v kruhu uhorskej aristokracie a stala z nej jedna z najobdivovanejších dám v krajine. Grófka Eleonóra sa do našich dejín zapísala ako podporovateľka chudobných, školskej mládeže a spolkového života, povestná bola jej láska k hudbe, ktorú pripomínajú zmienky v literatúre i početné súbory partitúr v zbierkach kaštieľa Betliar.

Eva Bodorová (soprán)

Eva Bodorová je absolventkou Štátneho konzervatória v Bratislave a momentálne je študentkou na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po ukončení štúdií vyhrala konkurz, na základe ktorého získala dvojročné štipendium v opernom štúdiu súboru Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfe a absolvovala niekoľko koncertných turné po Rakúsku, Švajčiarsku, Poľsku, Maďarsku a Česku. Roku 2017 absolvovala koncerty v Pesare, v Bergame, Bologni, v Benátkach i v rodnom meste G. Verdiho - Le Roncole. V sezóne 2017/2018 debutovala na scéne Opery SND rolou Konstanze v opere Únos zo serailu (W. A. Mozart) v réžii Jána Ďurovčíka a pod hudobným vedením dirigenta Petra Valentoviča.

Stala sa Absolútnou víťazkou na Súťaži Franza Lehára v Komárne v roku 2019 spojenou s účasťou na galakoncerte v operetnom divadle v Budapešti. Taktiež sa stala Absolútnou víťazkou, držiteľkou 1. miesta na medzinárodnej speváckej súťaži Erzsébet Házy v Nových Zámkoch za rok 2019. Je čerstvou Absolútnou víťazkou prestížnej súťaže SHARON RESCH AWARD v Green Bay v americkom Wisconsine, kde bravúrne obstála v konkurencii 150 spevákov. Veľkým kariérnym prínosom v sezóne 2020/2021 je alternácia s opernou divou Editou Gruberovou a zároveň jej debut v roli kráľovnej Alžbety v opere Roberto Devereux (Gaetano Donizetti), v Štátnom divadle v Košiciach. V sezóne 2021/22 sa predstaví vo viacerých titulných rolách ako sú postava „Mary" v Jazz-operete Imricha Kálmána Vojvodkyňa z Chicaga pod taktovkou Petra Valentoviča. Jej najväčším doterajším úspechom je jej debut vo Viedenskej Štátnej opere, kde bude mať možnosť stvárniť titulnú koloratúrnu postavu Kráľovnej noci (Čarovná flauta - W. A. Mozart) aj stvárnenie Konstanze v opere Únos zo serailu.

V tejto istej sezóne sa naskytla úžasná možnosť v rámci spolupráce s budapeštianskou Operou, Erkel Színház, kde Eva Bodorová s veľkým nasadením debutuje znova rolou Kráľovnej noci (W. A. Mozart). V spolupráci s budapeštianskym orchestrom sa chystá na väčšie turné do Japonska, kde bude mať možnosť tiež debutovať v roli Kráľovnej noci.

Titusz Tóbisz (tenor)

Narodil sa v Rimavskej Sobote. Štúdium operného spevu začal ako 23 ročný na košickom konzervatóriu. Popri štúdiu začal pôsobiť v Košickom divadle Thália Színház, kde bol obsadzovaný ako činoherec, muzikálový a operetný spevák. Od roku 2010 pôsobil ako zborista opery Štátneho divadla Košice a súčasne ako hosťujúci sólista opery Národného divadla v Miškovci. V roku 2014 sa stal sólistom opery Štátneho divadla Košice, kde debutoval v roli Cania z Leoncavallových Komediantov, za ktorú mu bolo udelené ocenenie Skokan roku. Za stvárnenie postavy Arindala vo Wagnerových Vílach mu bola udelená cena v ankete opernej kritiky v kategórii Skokan sezóny 2016/2017 a tiež Výročná cena Slovenského literárneho fondu. V súčasnosti interpretuje niekoľko hlavných rolí v operných a operetných inscenáciách: Otello (Verdi: Otello), Canio (Leoncavallo: Komedianti), Manrico (Verdi: Trubadúr), Laca Klemeň (Janáček: Její pastorkyňa), Arindal (Wagner: Víly), Ismaele (Verdi: Nabucco), Edmondo (Puccini: Manon Lescaut), Populescu (Kálmán: Grófka Marica), Vojvoda z Urbina (J. Strauss: Noc v Benátkach). Vystupuje na početných koncertoch s filharmóniami aj na súkromných podujatiach. Je stálym hosťom letného festivalu Musicales de Louvergny pod vedením dirigenta Paola Gatta. V roku 2018 stvárnil Laca Klemeňa na prestížnom medzinárodnom opernom festivale Janáček Brno v slávnej verzii Její pastorkyne v koprodukcii divadla Théâtre Royal de la Monnaie a Teatro Comunale di Bologna. Sezónu 2017/2018 odštartoval debutom v roli Otella v rovnomennej Verdiho opere v Národnom divadle moravskoslezskom v Ostrave. Okrem vyššie uvedených operných domov hosťuje aj v Jihočeskom divadle v Českých Budejoviciach, vo Veľkom divadle v Poznani a v iných. V roku 2018 mu bola udelená cena Harmónia v kategórii sólista roka 2018 v oblasti vážnej hudby. V roku 2019 získal cenu Jihočeskej Thálie za postavu Laca Kelemeňa v opere L. Janáčka Jej pastorkyňa. Bol nominovaný na DOSKY 2019 a výročnú cenu slovenského literárneho fondu za postavu Otella v opere G.Verdiho Otello. V roku 2019 mu taktiež bola udelená cena ministra kultúry za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca.

Júlia Grejtáková (klaviristka – korepetítorka)

Júlia Grejtáková pracuje v Štátnom divadle Košice ako korepetítorka opery a taktiež na speváckom oddelení Konzervatória na Timonovej ulici. Okrem stálych zamestnaní hosťuje v Štátnej filharmónii Košice, v minulosti taktiež v opere Banská Bystrica. Od roku 2011 je stálou korepetítorkou svetovej speváckej súťaže Musica Sacra v Ríme. Je organizátorkou a autorkou mnohých projektov, prevažne operných koncertov, ako napríklad Mosty Európy, Česko-slovenské operné nádeje, Verdi Gala, ale aj benefícií pod hlavičkou Rotary Klubu Košice Classic, ktorého je členkou, ako bol koncert Päť dám pre Adama, Srdce a dlani. Spolupracuje s množstvom operných spevákov zo Slovenska, ale aj zo sveta, tiež s inštrumentálnymi hráčmi. Účinkovala v rôznych kútoch sveta - Poľsko, Taliansko, Španielsko, Mexiko atď.

Ďakujeme, že počas pandémie COVID-19 dodržiavate bezpečnostné opatrenia.

Kontakt:
Judita Krajčiová,
0918 686 634,
judita.krajciova@snm.sk

Mediálni partneri SNM

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk