Poznaním iných spoznávaš seba

18. 4. 2013

Poznaním iných spoznávaš seba

Drúzi, zaujímavá a málo známa náboženská komunita, Vás nechá v Slovenskom národnom múzeu nahliadnuť do svojej kultúry. Tridsaťpäť malieb štyroch súčasných umelcov – izraelských Drúzov, obohatených o knihy významných spisovateľov a básnikov, umelecké katalógy, filmy, dekoratívne a úžitkové predmety späté s drúzskou kultúrou, predstaví výstava Poznaním iných spoznávaš seba. Slovenské národné múzeum ju v sídelnej budove na Vajanského nábreží 2 v Bratislave slávnostne otvorí 25. apríla 2013 o 16.00 hod.

Všetky predmety sú ukážkou ľudového a úžitkového umenia Drúzov, ktoré zjednocuje medzinárodný projekt súčasného umenia "Izraelská mozaika kultúr," organizovaný Umeleckým združením pre Izrael (Art Association for Israel). Kurátorka tohto združenia (AAfI) a zároveň zástupkyňa Slovenského národného múzea v Izraeli, PhDr. Tanya Sternson je autorka myšlienky a celého výtvarného projektu. Autormi obrazov sú drúzski umelci žijúci v Izraeli – Jamal Hasan, Faris Hamdan, Hikmat Khrais a Hani Khatib.

Výstava Poznaním druhých spoznávaš seba v Slovenskom národnom múzeu sa koná vďaka spolupráci medzi Izraelským ministerstvom zahraničných vecí, Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Izraeli a podpore priateľov umenia na Slovensku a v Izraeli. Záštitu nad výstavou Poznaním iných spoznávaš seba prebrali J.E. Alexander Ben – Zvi, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Štátu Izrael v Slovenskej republike a minister kultúry Slovenskej republiky pán Marek Maďarič.

Výstava je v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave pre verejnosť prístupná od 26. apríla do 30. júla 2013.