Slávnosť ruží 2021. Putovanie za pokladmi

2. 6. 2021


Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum – Kaštieľ Dolná Krupá pozýva na podujatie Slávnosť ruží. Putovanie za pokladmi v sobotu 5. júna 2021 od 13.00 do 21.00 h do areálu kaštieľa. Podujatie sa uskutoční v súlade s platnými protipandemickými opatreniami regiónu Trnava.

V súčasnom období sa svet ocitol v neľahkej situácii. Obmedzenia neobišli ani činnosť múzeí, do ktorých sa našťastie už zas a pomaly vracajú návštevníci. Mnohí nestihli medzinárodnú výstavu Pripraviť sa poklad, štart! v spolupráci partnerských múzeí z Rakúska a Slovenska – na tému čo všetko môže byť pokladom, ktorá sa konala v rámci projektu TREASURES (Interreg V-A SK-AT) vdolnokrupskom kaštieli. Po vynútenej karanténe sa totiž hneď začala jeho stavebná rekonštrukcia.

Aby múzeum vyhovelo svojim priaznivcom, ponúka podujatie Putovanie za pokladmi, lebo objekt kaštieľa s celým areálom je pokladom pre našu kultúrnu históriu. Návštevníci môžu putovať v rámci romantickej prechádzky po historickom parku, v ktorom pre nich budú pripravené kvetinové aranžmány, ako prehliadka aranžérskych prác v prírode, vystavené krásne ruže a veľa iných zaujímavostí. Deti spoznajú ako možno využiť tradičný materiál, ktorý ponúka príroda. Módna prehliadka výtvarníčky Anastázie Huštákovej predstaví ručne maľovaný hodváb, čelenky, šperky a iné doplnky. Bude lákadlom nielen pre návštevníčky nežného pohlavia.

Tradičné remeslá priblížia šikovné ruky drotára, rezbára, košikára, medovnikára. Do pokladov ľudovej hudby načrieme spolu so speváčkou a heligonkárkou Vlastou Mudríkovou. Deti sa zabavia aj pri riešení zaujímavých hlavolamov v pripravených pracovných listoch. Večerné čítanie epizód zo života Jozefa Brunsvika a Ludwiga van Beethovena priblíži život v kaštieli spred dvoch storočí.

Počas dňa sa uskutoční hlasovanie o najkrajší kvetinový aranžmán či najkrajšiu ružu.Večer zakončia tóny Sonáty mesačného svitu a prípitok na dobrú noc.

U susedov, v medovinárstve Apimed Dolná Krupá, pripravili v sobotu 5. júna 2021 od 13.00 do 20.00 Deň otvorených dverí. Návštevníci ochutnajú odrodové medoviny. Lahodné chute ich prenesú na zakvitnuté lúky, do agátových hájov i voňavých lesov. Medovina z lupeňov ruží dokáže posunúť v čase, priamo do ružových záhrad grófky Márie Henriety Chotekovej, panej v kaštieli Dolná Krupá. Slovenský aperitív AMBROZIA poodhalí tajomstvá nápoja vyrobeného z medu a 18 druhov bylín. 

Vstupné: jednotné 2,- €, deti do 6 rokov a ZŤP zdarma

Viac info o podujatí

Mgr. Alena Krátka,
alena.kratka@snm.sk;
www.snm.sk/hmwww.kastieldolnakrupa.sk
0908 188 022, 0917 839 555, 

Organizátori podujatia
SNM – Hudobné múzeum a Ružiarska spoločnosť Márie Henriety Chotekovej 


Mediálny partner SNM 
Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk  Pravé slovenské