Valentínsky víkend v kaštieli Betliar

7. 2. 2022

Ako povedal filozof a básnik Seneca: „Láska je v podstate duchovný oheň". Ako sa usídlil tento duchovný oheň v srdciach významných aristokratov, niekdajších obyvateľov kaštieľa, je iste zaujímavou témou práve v čase, keď sa blíži sviatok zaľúbených, deň sv. Valentína.  Aj my v SNM – Múzeu Betliar by sme si radi pripomenuli tento sviatok, pretože láska je jedným z najdôležitejších námetov v umení a aj v kaštieli sa stretávame s príbehmi lásky takmer na každom kroku.

Pohľad zblízka s hudobným prekvapením

Špeciálna večerná prehliadka kaštieľa Betliar s kurátorom pod názvom „Z kontesy paňou kaštieľa" 11. február, 18.00 h, kaštieľ Betliar
V piatok 11. februára pozývame všetkých, no predovšetkým zaľúbených, na komentovanú prehliadku kaštieľa s názvom Pohľad zblízka – Z kontesy paňou kaštieľa, so začiatkom o 18.00 h, na ktorej spoločne s kurátormi múzea spoznáte príbeh lásky členov tejto šľachtickej rodiny. Bližšie sa pozrieme práve na príbeh mladej pôvabnej a vzdelanej kontesy Eleonóry Kaunitzovej, ktorá sa stala manželkou grófa Gejzu I. Andrássyho, predposledného majiteľa kaštieľa, významného podnikateľa, cestovateľa, zberateľa, poľovníka a športovca.

Ako to pri Pohľadoch zblízka býva, kurátori predstavia zaujímavé exponáty, ktoré súvisia s témou lásky, zásnub, svadby v aristokratických kruhoch a patrili medzi osobné predmety práve spomínaných majiteľov kaštieľa. Počas večernej prehliadky budete mať jedinečnú príležitosť odfotografovať sa na historickej sedacej súprave z 19. storočia s kvetinovou a valentínskou dekoráciou. Tohto roku sme pre Vás pripravili prekvapenie v podobe valentínskeho koncertu, ktorý bude súčasťou Pohľadu zblízka. Romantické melódie na spríjemnenie večera Vám na klavíri zahrá mladý talentovaný hudobník z Rožňavy Šimon Majerník.

  • Vstupné 10 €
  • Rezervácia večernej komentovanej prehliadky na tel. čísle: 0918 686 634 (Rezervácia je nutná, počet návštevníkov je z kapacitných dôvodov obmedzený).
  • Prehliadka sa uskutoční v režime OP.

Jedinečné prehliadky kaštieľa Betliar doplnené o príbehy lásky členov rodu Andrássyovcov

11. – 13. február, denne od 9.00 do 15.30 h, kaštieľ Betliar.

Počas predvalentínovského víkendu sme si pre Vás pripravili prehliadky kaštieľa obohatené o príbehy lásky členov rodu Andrássyovcov, ktoré sa odohrali najmä v 19. a 20. storočí.

Tešíme sa na Vás!

Kontakt
Judita Krajčiová,
0918 686 634,
judita.krajciova@snm.sk

Partneri 

Občianske združenie Andoras

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky portál aktuality.sk