Výstava Čas a energia

20. 9. 2022

Výstava Čas a energia

Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád vás pozýva na výstavu Lukáša Krča (Lukera) Čas a energia, ktorej vernisáž sa uskutoční štvrtok 22. septembra o 17.00 h v priestoroch SNM – Múzea SNR v Myjave. 

Lukáš Krč navštevoval Základnú umeleckú školu na Myjave a odbor reprodukčnej maľby na Strednej umeleckej škole scénického výtvarníctva v Bratislave. Jeho novým pôsobiskom sa stala Praha, kde v roku 2015 nadviazal spoluprácu s umeleckým ateliérom Exponut pri práci na projekte gigantických sôch pod názvom MIKROKOSMOS (tieto sochy boli tiež vystavené v r. 2018 v sídelnej budove SNM). V roku 2017 sa stal členom skupiny výtvarníkov v umeleckom ateliéri Alexa Dowisa. Venoval sa najmä živým vystúpeniam maľovania svetlom, tzv. Light Art Show. Lukero vystupoval v pražskom Divadle Ta Fantastika, ale i na viacerých súkromných a firemných eventoch v Českej republike i vo vzdialenom zahraničí. Spolu s tímom precestovali takmer celý svet, od Európy až po Saudskú Arábiu či USA. S Alexom Dowisom tiež spolupracoval pri vystúpení v súťaži America’s got Talent v Los Angeles a taktiež sa zúčastnil Light Art prezentácie v Disney Worlde na Floride. Spoluprácu prerušila až pandémia v roku 2020. V roku 2017 Lukero v spolupráci s hudobníkmi Freestyle Mondays organizoval charitatívnu akciu a aukciu pre detský domov a nemocnicu WHISPER v Ugande. Pre túto udalosť nakreslil 12 obrazov detí a vytvoril kalendár. Jeho diela následne vydražili za viac ako 100 000 Kč a celý výťažok bol venovaný organizácií Whisper. 

Lukero má za sebou niekoľko výstav v Česku i na Slovensku, spolupracoval na mnohých ďalších projektoch a umeleckých podujatiach. Venuje sa rôznym technikám, motívom a štýlom, tvorí portréty, krajinomaľby, kresby zvierat, ilustrácie, abstrakciu, speedpainting, streetart či veľkoplošné obrazy. Jeho tvorba sa vyznačuje citom pre detail a zároveň rýchlosťou. Všetko sa skladá z detailov, ktoré veľa ľudí prehliadne. Medzi Lukerove techniky patrí kresba suchým pastelom, uhlom, ceruzkami, fixami atď. Maľuje akrylom, sprejmi, akvarelom. Používa rôzne plochy  (výkres, plátno, drevo, sklo, stena). Realizuje nástenné maľby v interiéri i exteriéri. Kombinácia akrylu a sprejov je jeho najobľúbenejšia technika. Taktiež pracuje aj s netradičnými technikami, ako sú maľba dymom na sklo, kresba 3D perom alebo maľovanie svetlom na špeciálne luminiscenčné plátno. 

Viac info 

Mgr. Pavol Trúsik
tel.: 034/245 1102; e-mail: pavol.trusik@snm.sk
www.snm.sk/mmrs 
FB: SNM - Múzeum Slovenských národných rád, Múzeum M. R. Štefánika

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk