Výstava Dary pápežov Slovensku

20. 9. 2022

Výstava Dary pápežov Slovensku

SNM – Historické múzeum v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska 14. 9. 2022 slávnostne otvorili výstavu pápežských darov Slovensku.

Na 1. poschodí Bratislavského hradu je vystavených 29 kusov jedinečných umelecko-remeselných diel, ktoré darovali pápeži pri návšteve Slovenska predstaviteľom štátu,cirkevným inštitúciám, príp. jednotlivcom.

„Slovenské národné múzeum – Historické múzeum dlhodobo prezentuje predmety kultúrneho dedičstva SR s cirkevnou tematikou a jednou z príležitostí je aj aktuálna výstava Dary pápežov Slovensku. Výstava sa nachádza v predsálí kaplnky Bratislavskéhio hradu, ktorá nesie pomenovanie kaplnka Panny Márie Sedembolestnej a výstavu sme symbolicky otvorili v predvečer sviatku venovaného patrónke Slovenska“ – uviedol riaditeľ SNM – HM Peter Barta.

Každý z predmetov má svoj príbeh. „Ide o komornú výstavu čo do počtu vystavených predmetov, avšak každý z nich nesiev sebe duchovné posolstvo alebo predstavuje významnú historickú udalosť“ – hovorí kurátorka výstavy zo SNM – HM Alena Piatrová.

Najstarším doloženým darom z predstavovaného výberu je kalich, ktorý pápež Pius X.venoval v roku 1911 Kostolu sv. Alžbety v Bratislave.

Výstava pri príležitosti prvého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku potrvá do 16. 4. 2023 a záštitu prevzali prezidentka SR Zuzana Čaputová a apoštolský nuncius v Slovenskej republike Mons. Nicola Girasoli. 

Viac informácií 

Mgr. Andrea Litváková, vedúca oddelenia komunikácie a vzdelávania
SNM – Historické múzeum
Bratislavský hrad
P. O. Box 13810 06 Bratislava
T: +421 2 204 83 104
M: +421 915 99 33 03
W: www.snm.sk/hm
FB: www.facebook.com/SNMHistorickemuzeum

Mediálni patneri SNM

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk Informačný magazín Bratislavy Historická revue