Začarované do dreva a šúpolia – otvorenie výstavy

11. 10. 2022

Začarované do dreva a šúpolia – otvorenie výstavy

Dňa 19. októbra 2022 sa vo výstavných priestoroch Brämerovej kúrie v Bratislave (Žižkova 18.) na prvom poschodí uskutoční otvorenie etnografickej výstavy s názvom Začarované do dreva a šúpolia, ktorou sa v Bratislave odprezentuje Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch. Výstava potrvá do 29. januára 2023.

Výstava novozámockého múzea sa nesie v duchu štedrej elegancie a krásy jednoduchosti. Výstava roztomilých bábik vyrobených zo šúpolia je spestrená aj postavami vyrezanými z dreva. Je to teda súhrou týchto dvoch prírodných materiálov, ako aj zručnosti a umeleckého ducha zdatnej umelkyne – ľudovej remeselníčky, výtvory ktorej obohacujú etnografickú zbierku Múzea Jána Thaina od 70. rokov minulého storočia. 

Základ výstavy tvoria postavy žien zo šúpolia, prostredníctvom ktorých sa pred očami návštevníka vyčarí autentický a komplexný obraz niekdajšieho života v dedinskom prostredí. Ako to bolo kedysi na dedine a ako sa tam žilo, to nám už porozprávajú scény a výjavy zo života dedinčanov. Spracovanie konope, práce na poliach, výchova detí, zvyky, obyčaje, svadba a mnoho iných záležitostí sa tak odohráva pred očami návštevníka vo výstavnej sieni. 

Postavičky vytvorené s vysokým estetickým cítením a zmyslom pre detail nám nepriblížia len samotné pracovné úkony a náradia, ale odrážajú aj duševný stav, pocity, nálady zobrazených postáv, akoby postavičky ožili na plátne animovanej rozprávky.

Autentickú vidiecku atmosféru dedinského sveta, ktorá vo svojej klasickej podobe dožívala v prvej polovici 20. storočia, sa na výstave snažia dotvoriť aj originálne ľudové pracovné nástroje, takisto zo zbierok Múzea Jána Thaina, ktoré sú akýmsi zvýraznením pomôcok stvárnených v rukách postavičiek zo šúpolia, vytvárajúc tak priestor pre porovnanie medzi skutočnosťou a umením.

Mediálni partneri 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk Informačný magazín Bratislavy