„Zazelenanie” („The greening”). Spišský hrad sa prvýkrát pridá k svetovým dominantám

17. 3. 2021


17. marca v tomto roku sa aj najväčší slovenský hrad, Spišský hrad, v správe SNM – Spišského múzea v Levoči po prvý raz pridá k tradícii írskych osláv Dňa svätého Patrika, ktoré už dávno prekročili hranice svojej vlasti. Okrem ďalších kultúrnych inštitúcií v niekoľkých slovenských mestách, sa v tento deň Spišský hrad rozsvieti nazeleno spolu s pamiatkami UNESCO: historickou radnicou a Bazilikou sv. Egídia v Bardejove.

Slovensko si je s Írskom blízke nielen početnou komunitou svojich občanov žijúcich v druhom štáte, ale aj rozmanitosťou kultúry a kultúrnych tradícií. Deň sv. Patrika, ako sviatok, sa aj na Slovensku spája s írskou kultúrou. Súčasťou osláv na celom svete je aj zelené osvetlenie významných dominánt. 

Zelená farba sa dlhodobo spája s Írskom, ktoré je známe ako „smaragdový ostrov". Symbolizuje však aj optimizmus a pozitivitu – tak mimoriadne dôležité práve v súčasnej dobe. „Zazelenanie" odkazuje aj na írsku diasporu, ktorá je na Slovensku významne prítomná napríklad na Spiši, prostredníctvom írskych rádových sestier v Centre Nano Nagle v Spišskom Podhradí či v útulku pre bezdomovcov Resoty v Bratislave. Poukazuje tiež na dobré írsko-slovenské vzťahy, vyvinuté aj vďaka pracovným či študijným pobytom Slovákov v Írsku, ktorí sa medzičasom vrátili späť domov. Sú to často práve oni, ktorí dnes na Slovensku zakladajú pobočky írskych firiem, dovážajú sem írsky tovar, interpretujú írsku hudbu a tance pre slovenské publikum či prekladajú írske knihy. Aj o nich je symbolické „zazelenanie" – „the greening". Stalo sa predovšetkým symbolom priateľstva. Dobré vzťahy Slovenska s Írskom sú už niekoľko rokov markantné vo viacerých našich mestách. 

Doposiaľ na Slovensku zelenou zažiarili divadlá, hotely, hrady či mosty. Najdlhšiu tradíciu má osvetlenie fasády historického hotela Radisson Blu Carlton v Bratislave, v budove ktorého sídli aj veľvyslanectvo Írskej republiky. Už niekoľko rokov sa 17. marca rozsvecuje nazeleno aj Nová budova SND či budova radnice v Trnave. Okrem toho budú takto vysvietené mnohé kultúrne inštitúcie slovenských miest, ako napríklad Štátny komorný orchester v Žiline, Štátna opera a Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Divadlo Nová scéna, Kunsthalle v Bratislave, Štátna filharmónia a Štátne divadlo v Košiciach. 

V Deň svätého Patrika sa v rôznych častiach sveta rozsvieti nazeleno viac ako tristo budov. Slovenské dominanty sa tak zaradia do tohto globálneho zoznamu popri viedenskej radnici, pražskej vyhliadkovej veži na Petříne, citadele v Budapešti, fontáne na Trafalgarskom námestí v Londýne, kniežacom paláci v Monaku, budove opery v Sydney či Niagarských vodopádoch.

...ako chutí história

Viac info:
PhDr. Dáša Uharčeková Pavúková
dasa.pavukova@snm.sk; info@spisskemuzeum.com;
+421 53 451 27 86; +421 918 580 962
www.snm.sk/sh; www.spisskemuzeum.com
SNM – Spišské múzeum
Námestie Majstra Pavla 40
054 01 Levoča


Mediálni partneri SNM: