Výstava Poklady Slovenska v americkom National Czech & Slovak Museum & Library

od 20. 9. 2021 do 20. 3. 2022

Výstava Poklady Slovenska v americkom National Czech & Slovak Museum & Library

V National Czech and Slovak Museum and Library (NCSML) v americkom Cedar Rapids (Iowa) bola v sobotu 18. septembra 2021 otvorená unikátna výstava Poklady Slovenska – 100 rokov histórie. Medzinárodný projekt prináša nielen českej a slovenskej komunite, ale aj všetkým návštevníkom múzea príbeh Slovenska. Príbeh je vyrozprávaný prostredníctvom 130 predmetov zo zbierkového fondu Slovenského národného múzea – Historického múzea, ktoré návštevníkom výstavy približujú významné dejinné míľniky našej krajiny, tiež slovenské umenie, ľudovú kultúru, zvyky a tradície. Výstavu autorsky pripravilo Slovenské národné múzeum (SNM) pri príležitosti 25. výročia založenia National Czech and Slovak Museum and Library v USA. Výstava potrvá do 20. marca 2022.

NCSML v Cedar Rapids otvorili za účasti prezidentov Billa Clintona, Michala Kováča a Václava Havla v roku 1995. Oslava 25. výročia založenia múzea bola preložená o rok neskôr kvôli pandémii Covid-19. „Príprava výstavy, ktorá je v takomto rozsahu prvá svojho druhu v zámorí, trvala viac ako rok. Predstavuje dôstojnú prezentáciu poznatkov o dejinách, umení a ľudovej kultúre Slovenska, za pomoci originálnych predmetov z nášho múzea," povedal po jej otvorení generálny riaditeľ SNM a autor výstavy Branislav Panis, ktorý v rámci víkendového otvorenia poskytol jej prvým návštevníkom kurátorský sprievod.

Zbierkové predmety SNM boli do USA prepravené z Viedne do Chicaga letecky v špeciálnych boxoch. Súčasťou výstavy sú napríklad aj figurálne úle z 19. storočia, svadobná truhlica zo 17. storočia, okuliare Alexandra Dubčeka alebo umelecké diela Benku, Zmetáka a Brunovského.

„S nadšením sme prijali možnosť prezentovať v našom múzeu túto unikátnu výstavu zo zbierok Slovenského národného múzea. Výstava Poklady Slovenska – 100 rokov histórie má potenciál oboznámiť návštevníkov múzea s bohatstvom slovenskej histórie, kultúry a tradícií. Prvá zmienka o slovenskej emigrácii do Ameriky siaha až do roku 1695. Aj keď sa tretie, štvrté či piate generácie Američanov k svojim koreňom už zriedka hlásia, aktuálne v USA žije odhadom stále asi 2,5 milióna Slovákov, hlavne v Pennsylvánii, Ohiu, New Jersey a Illinois. Aj preto je význam našej unikátnej výstavy nesmierny. Je našou zodpovednosťou ako kultúrnej ustanovizne vzdelávať všetkých ľudí, bez ohľadu na ich vek či prostredie, z ktorého vzišli, v oblasti kultúry a takto komunikovať jej význam pre spoločnosť a svet," dodala Cecília Rokusek, prezidentka a generálna riaditeľka National Czech & Slovak Museum & Library v Cedar Rapids.

foto z výstavy: busta M. R. štefánika 

foto z výstavy: ľudový odev 

foto z výstavy: sochy a hudobné nástroje 

foto budovy múzea v americkom Cedar Rapids 

Otváracie hodiny múzea 

Bratislavský hrad 
Streda – nedeľa od 10.00 do 18.00 h (17.00 h posledný vstup) 
Pondelok – utorok zatvorené

Rodný dom Dr. Vladimíra Clementisa 
Pondelok – Piatok od 8.00 do 15.00 h 

Sobota a nedeľa na objednávku deň vopred 

Vstupné do múzea 

Základné vstupné 10 € 
Všetko vstupné

Kontakt

Bratislavský hrad 
e-mail:   bratislavskyhrad@snm.sk
telefón:  +421 915 99 33 01, +421 915 99 33 03


Rodný dom Dr. Vladimíra Clementisa
telefón: +421 47 549 32 64 (knižnica)
telefón: +421 903 546 225 (p. Stejskal) 

Informácie pre návštevníkov 

Vstup bez obmedzení. 
Všetky informácie