Ožíva príbeh pokladov v barokovom kaštieli v Marcheggu


Z dôvodu rekonštrukčných prác bude kaštieľ uzatvorený predbežne do októbra 2022. Park bude otvorený podľa otváracích hodín.

od 15. 7. 2019 do 15. 11. 2019

Ožíva príbeh pokladov v barokovom kaštieli v Marcheggu


Vraj sa na konci dúhy skrýva poklad. Čo je tým pokladom? Kto určí jeho hodnotu? Zostane jeho hodnota v priebehu času rovnaká? Kurátorky a kurátori vybrali zo zbierkových fondov troch múzeí poklady, ktoré primäjú návštevníkov zamyslieť sa, čo je vlastne skutočným pokladom. Prostredníctvom interaktívnych procesov, cielených najmä na detského návštevníka, ale aj všetkých členov rodiny, sa na výstave odhaľujú kontexty, v ktorých určité javy, predmety, fenomény či vzťahy nadobúdajú hodnotu pokladu. Záleží na každom jednotlivcovi, aké hodnoty im prisúdi a aký k ním má osobný vzťah.

Objavujte, poznávajte, tvorte i relaxujte v priestoroch barokového kaštieľa v rakúskom Marcheggu. Krásu viac ako 200 zbierkových predmetov uvidíte na spoločnej putovnej dvojjazyčnej výstave Pripraviť sa, poklad, štart! Putovanie za hodnotami. Pre návštevníkov sú pripravené prehliadky v nemeckom i v slovenskom jazyku. 

Výstava venovaná pokladom – zbierkovým predmetom troch múzeí: SNM – Historického múzea, SNM – Hudobného múzea a Národopisného múzea vo Viedni, je súčasťou projektu Treasures. Poklady strednej Európy. Kultúra, príroda, hudba, ktorý bol finančne podporený z programu Interreg V-A SK–AT. Do projektu sú zapojené inštitúcie: Slovenské národné múzeum, Národopisné múzeum vo Viedni a obec Marchegg. Strategickými partnermi projektu sú Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Trnavský samosprávny kraj na slovenskej strane a Úrad dolnorakúskej vlády – Oddelenie umenia a kultúry na strane rakúskej. V rakúskom Marcheggu môžete výstavu navštíviť do 15. novembra 2019. 

Mestečko Marchegg leží na rakúskom brehu Moravy, približne 30 minút cesty z Bratislavy. Dominantou je barokový kaštieľ, ktorý dal postaviť český kráľ Přemysl Otakar II. Neskôr patril Habsburgovcom a poslednými majiteľmi boli uhorskí Pálfiovci. V súčasnosti je tu zriadené múzeum so vzácnym Pálffyho archívom. V tesnej blízkosti kaštieľa, v prírodnej rezervácii Moravské luhy, sa nachádza vzácna kolónia bocianov, ktorú sa oplatí pozorovať najmä počas leta, kedy tu dorastajú mláďatá a učia sa lietať. Informácie o trasách a miestach na pozorovanie vtákov nájdete v areáli kaštieľa.


Ďalšie informácie

Otváracie hodiny 
Denne okrem pondelka 

Lektorované prehliadky výstavy 
Pre individuálnych návštevníkov a pre malé skupiny sa konajú prehliadky výstavy v kaštieli a v jeho okolí. Na požiadanie aj v slovenskom jazyku 2 x denne, vždy o 10.30 a o 14.30 h. Počet účastníkov je obmedzený. Je potrebné sa dopredu objednať. 

Pohľad do zákulisia 
Výstavou vás budú sprevádzať spolupracovníci projektu, ktorí vám sprostredkujú svoje osobne postrehy. Vždy v nedeľu: 5. 5., 28. 7., 25. 8., 29. 9., 20. 10. a 27. 10. 2019 od 14.30 do 16.00 h. Počet účastníkov je obmedzený. Je potrebné sa dopredu objednať.

Pestré popoludnia pre školy 
Čo je najväčším pokladom pre teba? Vydaj sa na cestu a zisti, čo všetko tu môžeš nájsť. Odkrývaj príbehy, odhaľuj predmety, pozri sa do tvare grimase alebo tancuj v plesovej sále. V našom „dúhovom svete" je všetko dovolené. 
Program v nemčine a v slovenčine. 
Vždy v sobotu: 15. 6., 20. 7., 17. 8., 31. 8. a 14. 9., 19. 10. 2019 od 13.00 do 16.00 h. 

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatia nekonajú. 

Príjazd a parkovanie 
Auto
Parkovať sa dá na parkoviskách priamo v areáli kaštieľa, alebo v centre mesta.
Vlak
Pravidelné vlakové spojenie premáva z bratislavskej hlavnej stanice a Devínskej Novej Vsi, cesta trvá max. 20 minút. Zo železničnej stanice v Marcheggu je kaštieľ vzdialený príjemnou prechádzkou približne pol hodiny.
Bicykel
Z Devínskej Novej Vsi vedie cesta do Marcheggu cez Cyklomost slobody, trasa je dlhá 10 km. Bicyklom sa dá dostať až po hranice prírodnej rezervácie Moravské luhy.
Taxi 
Aplikácia pre taxi alebo telefonicky 01235004411 

Objednávky a informácie pre návštevníkov
Kaštieľ Marchegg 
Im Schloss 1, 2293 Marchegg 
Tel. +43 699 171 000 85 
E-mail: museum.marchegg@aon.at 
www.marchegg.at/schloss_marchegg 


   

   


   

 

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt