Vandrovalo vajce 2021

od 8. 3. 2021 do 2. 5. 2021

Vandrovalo vajce 2021

Maľované, drôtované, vyškrabávané, voskované či olepované – viac ako dvesto kraslíc bude od 8. marca 2021 zdobiť priestory Slovenského národného múzea v Martine. V spolupráci s vyhlasovateľom súťaže Vandrovalo vajce – Vidieckym parlamentom na Slovensku pripravilo martinské národné múzeum už 11. ročník tejto putovnej výstavy. V budove na Malej hore 2 budete môcť výstavu navštíviť do 30. apríla 2021.

_________________________________________


Hoci bolo múzeum z dôvodu protipandemických opatrení pre verejnosť zatvorené, o výstavu návštevníci ani obdivovatelia tradičných výrob neprišli. Presunula sa do online priestoru, kde o najkrajších krasliciach rozhodlo internetové hlasovanie na facebookovej stránke múzea.

Súťaž bola rozdelená do piatich kategórií podľa techniky zdobenia. Hlasovanie vybralo najkrajšie maľované, drôtované, vyškrabávané, voskované a batikované či olepované veľkonočné vajíčka. Na prehliadke majú najväčšie zastúpenie slepačie vajcia, ale výnimkou nie sú ani husacie, pštrosie či perníkové. Tento rok sa zapojilo do jedenástej výzvy občianskeho združenia Vidiecky parlament na Slovensku viac ako 30 autoriek a autorov.

O tom, kto získa cenu Vandrovalo vajce, mohli hlasujúci rozhodnúť do 5. apríla 2021. Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční podľa aktuálnej situácie po Veľkej noci.

Hlasovať za svojich favoritov ste mohli na Facebooku Slovenského národného múzea v Martine alebo na stránke Vidieckeho parlamentu na Slovensku.


▶ Reportáž Televízie Turiec si môžete pozrieť tu. ◄


kontakt pre bližšie informácie:
Milena Kiripolská
e-mail: milena.kiripolska@snm.sk
tel.: +421 908 678 035