Na potulkách divočinou s Matejom Ferenčíkom

7. 9. 2021, 14:30 - 16:30

Na potulkách divočinou s Matejom Ferenčíkom

Pozývame Vás na komentovanú prehliadku výstavy s autorom Matejom Ferenčíkom, kde budete mať okrem iného možnosť zakúpiť si vystavené fotografie priamo od autora. Po skončení výstavy, ktorá je predĺžená do konca mesiaca, si záujemcovia o kúpu fotografií môžu zarezervované fotografie odniesť. Zaujímavé stretnutie s fotografom, prírodovedcom a pozorovateľom sa uskutoční v utorok 7. septembra 2021 od 14.30 do 16.30 hod. v Múzeu Andreja Kmeťa.

vstupné:
dospelí: 2 €
žiaci, študenti, seniori: 1 €
deti do 6 rokov, ZŤP: zadarmo

_____________________


VIAC O VÝSTAVE POTULKY DIVOČINOU 

Príroda a zvieratá fascinovali Mateja Ferenčíka už odmalička. Množstvo času stráveného v horách so sebou prinášalo aj časté stretnutia s obyvateľmi lesa. Svoje potulky po divej prírode začal dokumentovať, aby tieto stretnutia mohol priniesť prostredníctvom fotografií aj ďalším ľuďom. Od začiatku mája sa na prechádzky po prírode môžu spolu s fotografom vybrať aj návštevníci Slovenského národného múzea v Martine – Múzea Andreja Kmeťa na výstave Potulky divočinou.
Takmer päťdesiatka veľkoplošných záberov divočiny a jej obyvateľov nielen z Veľkej a Malej Fatry oživuje od 4. mája 2021 výstavné priestory Múzea Andreja Kmeťa. Ich autor Matej Ferenčík ich doplnil osobnými popismi, v ktorých predstavuje vyobrazené zvieratá alebo približuje okolnosti vzniku fotografie.

Už vtedy, keď chodil s rodinou na huby do hlbokých lesov a s mamou zbieral liečivé rastliny na kvitnúcich lúkach plných hmyzu, bol fascinovaný prírodou a jej krásou. Keď ho otec zobral pozorovať jelene a srnce, bolo rozhodnuté. „Vedel som, že svoj život musím zasvätiť divokej prírode a jej skúmaniu," vraví mladý fotograf. V priebehu vysokoškolských štúdií sa postupne zaoberal vysokohorskou biológiou, systémovou ekológiou, ekológiou a ochranou ekosystémov a tiež zoológiou. „V roku 2018 sa mi splnil veľký sen. Vďaka doktorátu na Katedre ekológie lesa na Českej zemědělskej univerzite v Prahe mám možnosť skĺbiť svoj celoživotný koníček, ktorým je divoká príroda, so svojím profesijným životom. V rámci svojho doktorátu študujem biodiverzitu v smrekových pralesoch v západných Karpatoch. Práve prales sa stal mojím domovom a trávim v ňom nielen svoj pracovný, ale aj takmer všetok voľný čas," dopĺňa Matej Ferenčík.

Ako sám vraví, jeho pohľad na fotografiu sa v posledných rokoch zmenil. „Od snahy zachytávať detaily zvierat som postupne prešiel k snahe zachytávať prostredie, v ktorom žijú a zvieratá tvoria len akýsi doplnok tejto kompozície. Najradšej navštevujem divoké miesta, ktoré nie sú poznačené ľudskou činnosťou (alebo len minimálne) a väčšinou mám vopred naplánovanú kompozíciu, akú by som chcel na daných miestach vyfotografovať. Zostáva však pravdou, že príroda je najlepším režisérom a niekedy by mi ani vo sne nenapadlo, že budem mať možnosť sledovať niektoré deje v prírode aj cez hľadáčik zrkadlovky," hovorí autor.

Výstavu Potulky divočinou môžu návštevníci vidieť od 4. mája do 30. septembra 2021 v Múzeu Andreja Kmeťa. Počas trvania výstavy je možné si vystavené diela rezervovať a po skončení kúpiť za cenu 20 € za kus priamo od autora výstavy.

_____________________

bližšie informácie:
pokladňa múzea – tel.: 043/ 24 55 113

kontakt pre médiá:
RNDr. Matej Žiak, PhD.
e-mail: matej.ziak@snm.sk
tel.: 043/24 55 114