Jaskyne a jaskyniari

od 13. 5. 2015 do 30. 9. 2015

Jaskyne a jaskyniari

Aké tajomstvá ukrývajú jaskyne a aká je cesta k ich objavovaniu, prezradí viac výstava Jaskyne a jaskyniari. V priestoroch martinského Etnografického múzea ju pre návštevníkov pripravili Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a jaskyniarskym klubom Speleo Turiec.

Výstava pozostáva z dvoch panelových častí. Prvá časť stručne predstavuje vznik a vývoj jaskýň prostredníctvom farebných fotografií a stručných textov. Druhá časť panelovej výstavy, s množstvom čiernobielych aj farebných fotografií, predstavuje výskyt krasových oblastí v pôsobnosti Speleo Turiec v Malej Fatre, Veľkej Fatre a pohorí Žiar. Návštevníkom predstaví najkrajšie jaskynné priestory napr. Kraľovianskeho, Belianskeho či Blatnického krasu, s často ojedinelou a pre túto oblasť jedinečnou výzdobu so stručných opisom a mapami najvýznamnejších jaskýň v regióne Turiec. Nechýba ani stručné zhodnotenie činnosti klubu Speleo Turiec a speleologický kreslený humor z pera aktívneho jaskyniara.


Panelová výstava je doplnená o ukážky jaskynnej výzdoby, speleologickej literatúry, výstroje a výzbroje jaskyniarov, akými sú historické aj nedávne jaskyniarske lampy, prilby, lezecké a zlaňovacie pomôcky či oblečenie.
Časť výstavy sa tematicky zameriava na predstavenie archeologických nálezov, ktoré sa našli pri prieskumoch a výskumoch jaskýň za posledných 100 rokov. K videniu bude takmer 150 artefaktov z rôznych historických období, počínajúc staršou dobou kamennou až po novovek. V materiáli dominujú keramické nádoby a ich fragmenty, kovové predmety, kostené nástroje ako aj brúsené a štiepané kamenné nástroje. Mnohé z nich pochádzajú z celosvetovo známych jaskýň ako sú Domica, Silica alebo Prepoštská jaskyňa v Bojniciach. Práve z poslednej menovanej lokality budú vystavené kamenné nástroje neandertálskeho človeka, ktoré sú považované za jedny z najstarších, aké sa kedy na našom území našli.


Po prvýkrát budú verejnosti prezentované vo väčšej miere jedinečné nálezy zubov, sánok, lebiek a kostier medveďov jaskynných, hyen jaskynných, mamutov a ďalších zaujímavých paleontologických nálezov z jaskýň vo Veľkej Fatre a z Prepoštskej jaskyne pochádzajúce z archívnych výskumov SNM v Martine, ako aj nových výskumov Múzea Andreja Kmeťa. Detskí návštevníci budú mať možnosť preplaziť sa jaskyňou. Nemenej zaujímavé sú vystavené kostí menších stavovcov, ktoré sa často stávajú potravou pre sovy a ich príbuzných a najlepšie dokladajú zmeny prostredia v krajine.


Súčasťou výstavy je súťaž v amatérskej fotografii na tému „Jaskyne a jaskyniari“ a pre 1. stupeň základných škôl súťaž v kreslení. Pre prvých troch výhercov v každej kategórii sú prichystané hodnotné ceny, ktoré poskytli Jaskyniarsky klub Speleo Turiec, Klub slovenských turistov Turiec a Fotolab CEWE a.s.
Súčasťou výstavy budú odborné prednášky na tému Jaskyne a jaskyniari.


Výstava potrvá do 30. 9. 2015.

Bližšie informácie:
Mgr. Andrej Bendík, PhD.
tel.: 043/ 24 55 111
andrej.bendik@snm.sk