Viete, ako sa rodilo Československo?

29. 11. 2018, 16:00 - 17:00

Viete, ako sa rodilo Československo?


Ako sa menila mapa Európy na konci prvej svetovej vojny? Komplexný pohľad na jednu z najzásadnejších udalostí našej histórie ponúkne známy historik Prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. vo štvrtok 29. 11. 2018 o 16.00 hod. v priestoroch Turčianskej knižnice. Autor, ktorý len prednedávnom vydal úspešnú (a dnes už takmer vypredanú) knihu 1918: Rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa, sa s Turčanmi stretne na prednáške 1918: Medzinárodné a vnútropolitické súvislosti zániku Rakúsko-Uhorska a vznik nástupníckych štátov.

Odborník na moderné dejiny slovanských národov Jan Rychlík objasní historické udalosti, ktoré sprevádzali rozpad rakúsko-uhorskej monarchie a umožnili tak vznik nových štátnych útvarov. Jedným z nich bolo aj Československo, ktorého 100. výročie si tohto roku pripomíname. Významnú úlohu v tomto procese zohralo mesto Martin, ktoré rovnomennou deklaráciou pripojilo Slovensko k novej republike.

Prednáška popredného znalca tohto obdobia československých dejín Prof. PhDr. Jana Rychlíka, DrSc. bude vyvrcholením cyklu aktivít, ktorými si Český spolok v Martine a martinská verejnosť pripomínajú túto významnú udalosť. Prednáška sa koná v spolupráci so SNM-Múzeá v Martine, Múzeom kultúry Čechov na Slovensku a s finančnou podporou Fondu pre podporu kultúry národnostných menšín.

Vstup na prednášku je voľný.

Bližšie informácie:
PhDr. Hana Zelinová 
hana.zelinova@snm.sk,
043/41 310 11, 043/24 56 111

Plagát