Miro jilo / Moje srdce

od 8. 3. 2016 do 10. 4. 2016

Miro jilo / Moje srdce

Pôsobivé obrázky a kresby z projektu Miro jilo majú v sebe prirodzený detský realizmus i romantizmus, príbeh, náladu i poéziu portrétu, figurálnych kompozícií a zátiší. Výsledky jedinečného tvorivého prázdninového týždňa pre rómske deti predstavuje Slovenské národné múzeum v Martine - Múzeum kultúry Rómov na Slovensku. Výstavu Miro jilo / Moje srdce môžu návštevníci vidieť v Etnografickom múzeu do 10. apríla 2016.

Iniciátorom a odborným garantom projektu je kunshistorik PhDr. Bohumír Bachratý, CSc. V piatok 8. apríla 2016 zoznámi návštevníkov s dielami a myšlienkou projektu osobne, pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Komentovaná prehliadka sa uskutoční o 15.00 hod. v Etnografickom múzeu. Vstup na toto podujatie bude voľný.

Miro jilo /Moje srdce sú obrázky pravdy, poznania aj otázok detského vnímania a fantázie. Charakteristické sú najmä živé, pestré farby. V ornamentoch a štylizácii sú tieto detské práce príbuzné modernému maliarskemu smeru fauvizmu – maľbe „divokých“ farieb a pocitov rodiacich sa z vášní a túžob.

Miro jilo / Moje srdce – jedinečný tvorivý prázdninový týždeň projekt tvorivých dielní pre rómske deti zo Slovenska sa prvý krát realizoval v roku 2007. Odvtedy sa konalo už 9. ročníkov, ktorých sa zúčastnilo viac ako 370 rómskych detí a mládeže vo veku od 6 – 15 rokov z 39 miest a obcí Slovenska.

Pri výbere účastníkov asistovali pedagógovia, vychovávatelia, rómski aktivisti, výtvarníci, odborní pracovníci galérií, niekedy aj starostovia a rodičia. Program a priebeh jednotlivých ročníkov tvorivých stretnutí spájajú kreslenie, maľovanie, spev a hudba ako najvýraznejšie formy umeleckého citu a talentu. Výstupom každého ročníka je súbor diel detských prác, prezentovaných prostredníctvom niekoľkých výstav.

Výber 145 prác dokumentujúcich projekt tvorivých dielní Moje srdce/Miro jilo sa v roku 2015 stal prostredníctvom daru súčasťou zbierok Slovenského národného múzea v Martine – Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

 

viac informácií:

Mgr. Adriana Daneková
Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku
tel. č.: +421 908 902 650, +421 43 438 32 94
adriana.danekova@snm.sk

 miro jilo moje srdce