Dnes tovariš, zajtra majster

9. 6. 2019, 10:00 - 16:00

Dnes tovariš, zajtra majster

Od tovariša k majstrovi je dlhá, no nie neprekonateľná cesta. Presvedčia Vás o tom študenti stredných škôl z blízkeho okolia na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster. V Múzeu slovenskej dediny sa podujatie uskutoční v nedeľu 9. júna 2019 ako súčasť 35. ročníka Turčianskych slávností folklóru.

Svoju šikovnosť Vám predvedú „tovariši" – študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Pod ich vedením sa budete môcť priučiť tkaniu na kartičkách – „karetkovaniu", zdobeniu drevených zvieratiek vypaľovaním a tlači na textil ručnými formami. Vidieť budete môcť aj niekoľko ukážok prác študentov – napr. čepce či odevné súčasti vyhotovené pomocou tradičných textilných techník.

O ukážky umeleckého a remeselného spracovania kovov sa postarajú študenti Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste.

Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice obohatí nedeľný program o maľbu na textil, zhotovenie maňušiek na bábkové divadlo a tvorivú dielňu pre detských návštevníkov.

Pripravené budú aj ukážky ostrenia nožov na ručnom kamennom „brúse" či mokré i suché plstenie ovčej vlny.

Podujatie Dnes tovariš, zajtra majster je súčasťou Turčianskych slávností folklóru, ktoré organizuje Turčianske kultúrne stredisko spolu so Slovenským národným múzeom v Martine. Hlavný program sa uskutoční v nedeľu 9. 6. 2019 v Múzeu slovenskej dediny. V programe Turčianskych slávností folklóru vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny a súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti z Turca a ich hostia.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Kontakt pre bližšie informácie:
Ing. Jaroslava Ďurdíková
tel.: 043/24 58 115, 0908 615 067
jaroslava.durdikova@snm.sk

dnes tovaris zajtra majster muzeum slovenskej dediny