Ľanová nedeľa

27. 7. 2014, 10:00 - 16:00

Ľanová nedeľa

Spoznajte činnosti, ktoré v minulosti sprevádzali každodenný život domácností pri výrobe a údržbe textilu. V Múzeu slovenskej dediny sa na podujatí Ľanová nedeľa dňa 27. júla 2014 dozviete, ako sa v minulosti trepal a česal ľan, priadli nite, tkali koberce a prala bielizeň.

Folklórna skupina z Podhradia predstaví spracovanie ľanu na vlákna, ako aj domáce práce napríklad obšívanie, vyšívanie či šitie na šliapacom stroji. Šijací stroj si budete môcť aj vyskúšať a pomôcť Podhradčanom so strihaním handier na tkanie kobercov.

Z Dlhého Poľa príde Folklórny súbor Drotár, ktorý Vás zoznámi so spôsobom, akým sa v minulosti prala, sušila a žehlila bielizeň. Okrem toho predvedie, ako sa spracúva ovčia vlna pred pradením (čechranie) a z pripravenej vlny bude priasť.

Folklórna skupina Lysec z Belej predstaví ľudový odev a jeho jednotlivé súčasti z Turca a Horehronia.

 Počas programu, ktorý bude trvať od 10.00 do 16.00 hod., si budete môcť vyskúšať aj tkanie na stolových krosienkach, zápästkovú techniku, cigánske tkanice, tkanie plátna a kobercov, pradenie na kolovrátku a pripravené budú aj ukážky paličkovania.

Počas celého dňa bude hrať ľudová hudba Podhradská muzika.

V rímskokatolíckom kostole z Rudna sa o 13.30 hod. uskutoční r. k. svätá omša.

Kontakt:
Ďurdíková Jaroslava
043/24 58 115, pokladňa: 043/42 39 491
jaroslava.durdikova@snm.sk