Správa z podujatia - Michalský jarmok

od 29. 9. 2019, 10:00 do 31. 12. 2019, 10:50

Správa z podujatia - Michalský jarmok


Poslednú septembrovú nedeľu Múzeum slovenskej dediny v Martine pre návštevníkov opäť pripravilo jedno so svojich programových podujatí. Už po dvadsiaty deviaty raz ste si tak mohli aj vy vychutnať tradičnú jarmočnú atmosféru počas Michalského jarmoku.

Tak ako v minulosti nechýbali na jarmokoch kočovní komedianti a bábkari, ani v najväčšom múzeu v prírode počas slnečnej nedele to nebolo inak. Aj 29. septembra 2019 zabávalo návštevníkov bábkové divadlo Tyjátr s tradičným predstavením Don Šajn alebo Márnotratný syn. Prechádzku areálom spríjemňovala melódia flašinetu, ktorý rozozvučal principál divadla Ivan Gontko.

Predstavilo sa množstvo remeselníkov a ľudových výrobcov, ktorí predvádzali ukážky rôznych výrobných techník. Z bohatej trhovej ponuky ste si mohli vybrať nielen drevené a prútené výrobky, ale aj hlinený riad, textilné produkty, šperky či hračky. Mnohí návštevníci sa nechali zlákať bohatou ponukou džemov, sirupov, sušeným ovocím, včelími produktmi a výrobkami zo salaša, neodolali ani vôni a chuti medovníkov, skalických trdelníkov či valašských frgálov. Nechali si poradiť od bylinkárov a korenárov, no ponúkaných produktov či výrobkov bolo ešte omnoho viac. 

Už tradične nechýbali rôzne kratochvíle v podobe dobových hier, ako napríklad chodenie na chodúľoch, skákanie vo vreci či kolky. Predávať, kupovať a zjednávať ste mohli na burze kníh a starožitností. Originálny portrét si mnohí odniesli z dobového fotoateliéru.

Jarmočné radovánky, posedenie pri dobrom jedle a pití v krčme z Oravskej Polhory spríjemnila ľudová hudba Podhradská muzika. V drevenom kostole z Rudna sa konala rímskokatolícka svätá omša.

Podujatie finančne podporil Žilinský samosprávny kraj.