Veľkonočný hrad a krojovaná paráda

od 18. 4. 2019, 09:00 do 22. 4. 2019, 17:00

Veľkonočný hrad a krojovaná paráda


V Slovenskom národnom múzeu – Múzeu bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň môžete prežiť veľkonočné sviatky. Od 18. – 22. apríla 2019 od 09.00 h sa uskutoční podujatie Veľkonočný hrad Modrý Kameň 2019.

Blížia sa sviatky jari, Veľká noc, a preto sme sa rozhodli oživiť prehliadku o tradície a zvyky spojené s týmto sviatkom. Dozviete sa napríklad, že na Zelený štvrtok sa nesmiete hádať, ani si nič požičiavať a že vajíčko chránilo pred zlými duchmi. 

Ako každoročne si nenechajte ujsť Jarné tvorenie v priestoroch kaštieľa. V rámci neho si ozdobíme kraslice pomocou vosku a patchworkovej techniky, vyrobíme jarné dekorácie, alebo si upletieme korbáč. Na nádvorí si budete môcť pripomenúť tradičné zabudnuté hry a pre najmenších sme opäť pripravili veľkonočnú pátračku.

V barokovej sieni bude prezentovaná výstava krojovaných bábik s názvom Aký kraj, taký kroj a tiež panelová výstava Literárne tradície regiónu Veľký Krtíš.

Podujatie trvá od zeleného štvrtka po veľkonočný pondelok, avšak len na veľkonočnú „Bielu sobotu" 20. apríla sme pripravili Veľkonočný trh, plný lokálnych remeselníkov a výrobcov. Vyvrcholením tohto dňa bude módna prehliadka krojov Novohradu a Hontu, s názvom Krojovaná paráda. Prehliadku bude komentovať a viac o krojoch nám porozpráva etnologička Michaela Škodová. O hudobný doprovod sa postará ľudová hudba Hruška z Hrušova.

Vstupné do expozícií múzea ostáva nezmenené. Vstupné na tvorivé aktivity je 10 € pre štvorčlenné rodiny, alebo 3 € pre jednotlivcov. Deti do 3 rokov a ZŤP zdarma. Viac informácií telefonicky na 047/24 54 100, 0918 999 609.

Plagát k podujatiu
Plagát k podujatiu