Vo farbách Kovačice

od 28. 9. 2019 do 29. 11. 2019

Vo farbách Kovačice


Priaznivcom umenia ponúka SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň výstavu „Vo farbách Kovačice". Kovačických umelcov dnes poznajú doslova na celom svete. Slovenskí krajania zo Srbska - Pavel Cicka, Pavel Hajko a Zuzana Veresky sú maliari srdca, ich obrazy očaria nielen maliarskym kumštom, ale i príbehom. Maliari pritom až úzkostlivo strážia autentickú atmosféru svojich obrazov, aby do nej neprenikol rovnováhu narušujúci prvok. To sa napokon – aj podľa výrokov a hodnotení umeleckých kritikov a teoretikov výtvarného umenia, odráža aj vo farebnosti, ktorá - napriek ostrosti a jednoznačnosti farebných plôch - je harmonizujúcou farebnou symfóniou.

Pevel Cicka
Patrí do druhej generácie kovačických insitných maliarov a je členom tzv. Kovačickej trojky. Má za sebou množstvo samostatných, ale aj kolektívnych výstav doma a za hranicami – na Slovensku, v Česku, Chorvátsku... Narodil sa v roku 1961 v Kovačici, svoj maliarsky talent uplatňoval už v základnej škole a na gymnáziu, keď ilustroval školské časopisy. Dnes sa okrem maľovaniu venuje aj poľnohospodárstvu, preto v jeho dielach dominujú pohľady na kovačický chotár, polia, ale i svojrázne postavičky – hudobníci a speváci. Zaujímajú ho ľudia, ich život, práca a zábava.

Pavel Hajko
Patrí k popredným predstaviteľom súčasnej insitnej maľby vojvodinských Slovákov v Srbsku. Narodil sa v roku 1952 v Kovačici. V roku 1970 skončil strednú remeselnícku školu - odbor stolárstvo. Jeho talent si všimol legendárny insitný majster Martin Jonáš, ktorému Hajko ešte ako žiak prinášal prvé kresby. Nepretržite sa zaoberá maliarstvom od roku 1973. Prvý raz sa ako maliar predstavil v roku 1974 na spoločnej výstave maliarov Kovačice.

ZUZANA VERESKY
Zuzana Vereská sa narodila roku 1955 v Padine; od roku 1980 žije a pracuje v Kovačici. Svoje prvé plátno namaľovala v detstve. Prvú výstavu uskutočnila roku 1984. Členkou Galérie insitného umenia stala sa roku 1986. V roku 1993 ju prijali za člena Múzea naivného umenia v Jagodine. V priebehu doterajšej bohatej umeleckej činnosti mala mnoho samostatných a spoločných výstav doma a v zahraničí. Svoju 45. samostatnú výstavu nainštalovala v Galérii insitného umenia a predstavuje retrospektívu jej dlhoročného umeleckého vyjadrovania sa farbami a štetcom.

 

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt