Večerné prehliadky kaštieľa

9. 7. 2022, 19:00 - 22:00

Večerné prehliadky kaštieľa

Počas letných mesiacov budete mať opäť príležitosť zažiť neopakovateľnú atmosféru kaštieľa po zotmení. Dňa 9. júla a 6. augusta organizujeme večerné prehliadky od 19.00 h a budeme pre vás v kaštieli Betliar až do polnoci. Čakanie na vstup si budete môcť skrátiť v našom bufete, kde sa stretnete so sprievodcom, ktorý vás s baterkou posprevádza po tajných zákutiach kaštieľa, ktoré sú sprístupnené len pri mimoriadnych príležitostiach. Vstupenky si môžete zakúpiť už odteraz každý deň okrem pondelka (od 9.30 do 17.30 h) v pokladni kaštieľa. Rezervácie nie sú možné.

Betliar bol skutočne luxusným sídlom, ktoré bolo postavené pre účely reprezentácie svojich majiteľov. Emanuel I. Andrássy ho využíval predovšetkým ako svoje letné a poľovnícke sídlo a múzeum pre svoju bohatú zbierku. Gróf sa inšpiroval najmä anglickými vidieckymi sídlami, ale na kaštieli môžeme nájsť aj prvky ovplyvnené francúzskou architektúrou. 

Emanuelov syn, gróf Gejza I.  nechal kaštieľ začiatkom 20. storočia (asi 1905) zmodernizovať, čím vznikla skutočne luxusná rezidencia s elektrickým osvetlením, ústredným kúrením, 16 kúpeľňami, krásnou knižnicou a početnými pohodlnými apartmánmi, kde okrem jeho rodiny pobývala aj spoločenská elita zúčastňujúca sa na chýrnych betliarskych poľovačkách. 

Kaštieľ v Betliari je výnimočný aj tým, že je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. Takže všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí. 

Počas večerných prehliadok budete môcť stráviť pár vzácnych minút aj v historickej knižnici, v ktorej sa v súčasnosti nachádza viac ako 15 000 kníh od 15. do 20. storočia a uvidíte aj zbierkové predmety, ktoré sa bežne ukrývajú v našich múzejných depozitároch a na prehliadkových trasách kaštieľa sa objavia len veľmi výnimočne. 


Otváracie hodiny
9.7.2022
6.8.2022

Vstupné
Dospelí 15 €
Študenti a seniori 12 €
Deti nad 6 rokov 10 €
Cena vstupenky zahŕňa fotografovanie počas celej prehliadky.
Vstupenky si môžete zakúpiť už odteraz každý deň okrem pondelka (od 9.30 do 17.30) v pokladni kaštieľa. Rezervácie nie sú možné.