Informácie pre návštevníkov

Covid režim

Vstup bez obmedzení. 

Návštevný poriadok SNM – Múzea Červený Kameň (PDF, 372,3 kB)

Ako sa k nám dostanete? 

Autom/autobusom: k hradu vedie asfaltová cesta z obcí Častá a Píla (v obciach treba odbočiť podľa informačných dopravných značiek), zjazdná aj pre autobusy. Priamo pri hrade môžete bezplatne parkovať na nestráženom parkovisku. 

Autobusom SAD: zastávka SAD je priamo pri hrade, na začiatku hradných lúk. Autobusové spoje, ktoré na nej stoja, nájdete na adrese www.cp.sk – do vyhľadávača napíšte „Častá, Červený Kameň“. Oveľa viac spojov však chodí priamo cez obec Častá – najbližšia zastávka k hradu sa volá Základina. Zo zastávky Vás potom čaká asi dvojkilometrová prechádzka po mierne stúpajúcej asfaltke cez obec a les až k hradu. 

Vlakom: najbližšie vlakové stanice sú v Trnave (cca 25 km) a Pezinku (cca 15 km). 

Peši: okolo hradu prechádza žltá a zelená turistická značka – žltá na trase zo Zochovej chaty do Častej a zelená na trase z Modry (cez Harmóniu) do Sološnice. Pozrite sa do dobrých turistických máp a môžete vyraziť cez lesy a lúky.  

Prístup do objektu pre osoby ZŤP 

Áno do hradného areálu, nie na prehliadkové okruhy.  

Múzeum Vám (okrem iného) ponúka

Spoznávanie vnútorného a vonkajšieho predhradia so skladačkou Areál hradu Červený Kameň. Od roku 2008 sa na vonkajšom predhradí môžete prejsť i novým francúzskym parkom. 

  • Veľký okruh 

Prehliadková trasa Veľkého okruhu vedie dvadsiatimi štyrmi bohato zariadenými miestnosťami. Návštevník prechádza salónmi, spálňami, jedálňou i rytierskou sálou, kde si môže prezrieť inštaláciu dobového interiérového zariadenia šľachty od obdobia renesancie po obdobie secesie. Ďalej prehliadka pokračuje hradným podzemím, súčasťou ktorého je aj obranný systém hradu. Textový sprievodca (PDF, 225,0 kB) 

  • Malý okruh 

Prehliadková trasa Malého okruhu vedie dvadsiatimi štyrmi bohato zariadenými miestnosťami. Návštevník prechádza salónmi, spálňami, jedálňou i rytierskou sálou, kde si môže prezrieť inštaláciu dobového interiérového zariadenia šľachty od obdobia renesancie po obdobie secesie. Súčasťou prehliadky interiéru hradu je aj jedinečná Sala Terrena, či hradná lekáreň. Textový sprievodca (PDF, 225,0 kB) 

  • Renesančná pevnosť 

Tento okruh Vás zavedie do hradnej priekopy, rozľahlých pivníc, časti všetkých štyroch bášt unikátne zachovaného obranného systému hradu zo 16. storočia i do hradnej lisovne, kde Vám sprievodca prezradí, kto zbúral Červený Kameň a čo všetko sa dialo potom. 

  • Ako sa žilo na hrade 

Prehliadka devätnástich miestností juhozápadného krídla hradu a hradnej lisovne, zameraná predovšetkým na detského návštevníka, na ktorej sa dozviete ako tu bývalí majitelia prežívali svoj každodenný život v minulosti. 

Prehliadka celej severnej bašty 

Architektúru severnej bašty z roku 1539 sa určite oplatí vidieť. Do všetkých podlaží bašty môžete vojsť z nádvoria hradu sami, bez sprievodcu/sprievodkyne. Viac sa o tejto bašte i jej troch kolegyniach dozviete z informačných panelov pri vstupe do spodného podlažia bašty, na ktorom pre Vás pripravujeme každú sezónu novú výstavu. 

Prehliadka hradnej strážnice 

Prehliadka hradnej strážnice je prístupná bez sprievodcu. Všimnete si ju hneď pri vstupe na nádvorie hradu. Stráž v nej sedávala ešte v časoch, keď na nádvorie neviedol dnešný kamenný, ale drevený padací most. 

Hradný záhadník 

Hradný záhadník je pracovný list pre deti, v ktorom riešia sedem záhad Hradu Červený Kameň na nádvorí a vo vnútornom predhradí. 

Občerstvenie 

Na hradom nádvorí sa nachádza kaviareň. V areáli hradu sa nachádza rešturácia