Noc múzeí a galérií 2023 na hrade Červený Kameň

13. 5. 2023, 19:00 - 22:00

Noc múzeí a galérií 2023 na hrade Červený Kameň

V sobotu 13. mája 2023 sa SNM - Múzeum Červený Kameň opäť zapojí dopodujatia Noc múzeí a galérií. Hrad svoje brány pre verejnosť otvorí v čase od 19.00 do 22.00 hod. Ústrednou témou podujatia bude portrét.

Múzeum počas podujatia zaháji novú návštevnícku sezónu otvorením pripravovanej výstavy "Za portrétom". Kurátori ju sprístupnia návštevníkom v procese vzniku a poodhalia aj svoje zámery do budúcna. Mimoriadnym bodom programu bude výklad historika Haralda Skalu zameraný na portréty husárov zo zbierky Múzea Červený Kameň – pri príležitosti nedávneho vydania publikácie Portréty dôstojníkov husárskeho pluku Rudolfa Pálffyho, ktorú bude možné zakúpiť priamo na mieste. O tom, ako ovplynil súčasnú podobu hradu Rudolf Pálffy, veliteľ tohto husárskeho pluku, sa návštevníci dozvedia vďaka kurátorskému výkladu v Rokokovom salóne, v ktorého drevenom obložení je zabudovaná jeho podobizeň. V priestoroch Rytierskej sály budú návštevníkom predstavené portréty vojensky a politicky najúspešnejších Pálffyovcov – portrét Mikuláša V. a jeho brata Jána. Návštevníci sa vďaka nim dostanú do zákulisia príprav nového scénického podujatia "Kráľova metresa. Zamlčaný osud Marianny Pálffy", ktorého ústrednými postavami sa stanú práve Mikuláš a Ján Pálffyovci.

Vstupy do hradu budú každých 30 minút v čase od 19.00 do 22.00 hod. Podujatie doplnia novo sprístupnené priestory hradnej lisovne, venované téme vinárstva na Červenom Kameni, a tiež priestory severnej bašty, prezentujúce obranný systém hradu v novom šate.

Otváracie hodiny
od 19.00 do 22.00