Prvá písomná zmienka o Devínskej Novej Vsi bude cez víkend prístupná pre verejnosť

od 9. 10. 2021 do 10. 10. 2021

Prvá písomná zmienka o Devínskej Novej Vsi bude cez víkend prístupná pre verejnosť

V dňoch 9.10. – 10.10.2021 si mestská časť Bratislavy, Devínska Nová Ves, pripomenie 570. výročie prvej písomnej zmienky. Dochovaná historická listina bude vo výstavných priestoroch SNM – Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku sprístupnená pre verejnosť v priebehu celého víkendu.

Za prvú písomnú zmienku o Devínskej Novej Vsi je považovaná listina, ktorá je uložená v Archíve mesta Bratislavy pod evidenčným číslom 2689. Je to písomné poďakovanie obyvateľom Bratislavy za to, že odolali bratríckym vojskám (vojenské oddiely zložené z bývalých husitských vojakov) a zostali verní panovníkovi. Ján Huňady, vtedajší najvyšší vojenský veliteľ, napísal toto poďakovanie v Novej Vsi, keď sa vracal po prehratej bitke s Jánom Jiskrom z Brandýsa pri Lučenci do Bratislavy a zistil, že bratrícke vojská využili jeho vojenskú zaneprázdnenosť a pokúšali sa obsadiť Bratislavu.

Historická listina je prístupná pre verejnosť v čase od 12.00 do 17.00 h. Vstup je bezplatný. Prosíme návštevníkov o dodržanie bezpečnostných opatrení spojených s ochorením COVID-19.

Program osláv Dňa obce nájdete v tomto odkaze 

Prva písomná zmienka o Devínskej Novej Vsi