Dana Jakubcová – výber z tvorby

od 18. 9. 2020 do 31. 1. 2021

Dana Jakubcová – výber z tvorby


Daniela Jakubcová – Kozáková v tomto roku oslávila okrúhle životné jubileum. Pôvodne Pezinčanka, narodená v Modre. Pochádza zo starej hrnčiarskej rodiny, prastarý otec Michal Kozák bol hrnčiar a druhý prastarý otec kachliar. V rokoch 1975 - 1978 navštevovala Strednú odbornú školu umeleckých remesiel v Bratislave v odbore umelecký keramik. Po ukončení štúdií pracovala v Slovenskej ľudovej majolike v Modre ako maliarka. Od roku 1986 pracuje na voľnej nohe, spolupracuje s ÚĽUV-om. V rokoch 1989 – 1991 pokračovala v štúdiu na Strednej odbornej škole v Pezinku pod výtvarným vedením Olivera Solgu, štúdium zavŕšila maturitnou skúškou. S manželom Vincentom Jakubcom majú dvoch synov Daniela a Gabriela a vnuka Vincenta a vnučku Viktóriu.

Doménou Daniely Jakubcovej je výroba a tvorba ľudovoumeleckej keramiky majolikového typu, pričom vychádza zo starých vzorov, ktoré zakomponováva do moderného prevedenia tradičnou fajansovou technológiou, typickou pre Modru. Jej široký keramický sortiment vychádza z tradičných ľudových, habánskych a modranských dekorov a tvarov. Hrnčeky, misy, dózy, taniere či krčahy sú zdobené rastlinným a architektonickým motívom a ornamentom. Tradičnú keramiku sa snaží obohatiť vlastnou tvorbou a venuje sa aj modernému keramickému umeniu.

Súčasťou umeleckej tvorby Daniely Jakubcovej je i špecifický typ výtvarného umenia vychádzajúci zo starých habánskych prvkov: šachovnica, rastlinné línie, technika akrylu na plátno a ceruzky na papier jedným ťahom. Vznikajú tak jedinečné, zaujímavé výtvarné kompozície.

Vystavovala na viacerých spoločných výstavách keramiky v Nitre, Modre, Bratislave, Liptovskom Mikuláši, Pezinku, Novom meste nad Váhom. Veľkú samostatnú výstavu pripravila aj v historickej budove Hornej brány v Modre. V roku 2010 prezentovala mesto Modra na medzinárodnom podujatí Bienále keramiky vo francúzskom Prévelles-Tuffé a v roku 2012 v Rakúskom mestečku Wolkersdorf samostatnou výstavou. Výrobky Daniely Jakubcovej sa nachádzajú v domácnostiach po celom svete...