Anatolij Kralický. 190. výročie narodenia

9. 3. 2025, 14:00 - 15:00

Anatolij Kralický. 190. výročie narodenia

Podujatie je venované jednému z popredných postáv kultúrneho života Zakarpatských Ukrajincov druhej polovicе 19. st. – Anatolijmu Kralickému a koná s v rámci cyklu Marcovou cestičkou k Tarasovi. Cyklus marcových literárnych programov každoročne organizuje SNM – MUK pri príležitosti narodenia a úmrtia génia ukrajinského ľudu Tarasa Ševčenka v rámci Ševčenkových dní, ktoré sa oslavujú v kultúrnom a literárnom prostredí takmer na celom svete, kde žijú Ukrajinci.

Anatolij Kralický (Kralyckyj) – baziliánsky kňaz, prozaik, etnograf, historik, folklorista, novinár, verejný činiteľ sa narodil 12. februára 1835 v obci Vyšné Čabiny, okres Medzilaborce. Jeho meno v generačnom slede stojí za menami takých predchodcov prvej generácie zakarpatských buditeľov ako Alexander Duchnovič (1803 – 1864), Adolf Dobriansky (1817 – 1900), Alexander Pavlovič (1819 – 1900). Zomrel 11. februára 1894 v Mukačeve (Ukrajina), kde je pochovaný. Bibliografia vedeckých, publicistických a literárnych diel Anatolija Kralického obsahuje viac ako 400 položiek. Kralický ako prvý použil výraz „Rusíni-Ukrajinci“ v básni Na pamiatku, kde o svojom detstve a rodnej dedine uvádza: „Bo tam sú tí čestní ľudia, Rusíni-Ukrajinci.“ Zdôraznil tým identitu medzi názvami „Rusíni“ a „Ukrajinci“. Je autorom množstva romantických diel, najznámejšia je jeho poviedka Knieža Laborec.

A. Kralický udržiaval priateľské vzťahy s mnohými kultúrnymi osobnosťami z Ľvova, Kyjeva, Moskvy, Budapešti a Viedne. Priateľstvom a sympatiami bol spojený aj so Slovákmi, o čom svedčí nielen jeho národopisný výskum, ale i prekladateľská činnosť. Parafrázoval Hlas Tatry od Jana Holého, jeden sonet od P. J. Šafárika a Apoteózu od S. Hurbana-Vajanského venovanú pamiatke J. A. Komenského. Okrem toho preložil príbeh Marína Hrúzová od Ondreja Seberíniho, písal o Š. Moyzesovi, P. J. Šafárikovi, F. Sasinkovi, Jankovi Kráľovi a i.

V roku 2023 vyšiel vo Ľvove obsažný výber etnografických a historických prác A. Kralického pod názvom Sme deti preslávnej Ukrajiny. Na počesť Anatolija Kralického boli pomenované ulice v Užhorode a Mukačeve, v jeho rodnej obci Čabiny v Medzilaboreckom okrese bol postavený pamätník.

V literárno-hudobnom programe okrem iného zaznie interpretácia známej poviedky Knieža Laborec v pôvodnom znení. Účinkujú: ŽSSk Svidníčanka, MSSk Svidnícki heligonkári.