Deň ľudových tradícií a pirohy 2021

12. 9. 2021, 09:00 - 18:00

Deň ľudových tradícií a pirohy 2021

Pamiatka: SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry, Národopisná expozícia v prírode (skanzen)

Pestrosť farieb jesene a ešte nežné lúče slnka nám pripomínajú blížiace sa Dni európskeho kultúrneho dedičstva, s nimi spojený Deň ľudových tradícií a súťaž vo varení pirohov v národopisnej expozícii – SKANZENE SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Aj tento rok sa Deň ľudových tradícií uskutoční pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milana Majerského, PhD. Jeho spoluorganizátormi sú Mesto Svidník a OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva.
Podujatie DEKD vzniklo na popularizáciu miestneho kultúrneho dedičstva z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie, koná sa každý rok v mesiaci september približne v 50 štátoch Európy. Už pred rokmi sme z bohatstva a unikátnosti kultúrnej studnice severovýchodného Slovenska na popularizáciu okrem iného vybrali tradičné obľúbené jedlo našich prastarých rodičov – pirohy. Tie ani dnes nechýbajú v ponuke miestnych hotelov, reštaurácií, pohostinstiev a ľudia ich radi jedia. Pirohy – „pyrohy", „perohy" sa pripravovali z rôznych druhov múky. Osobitné miesto patrilo „tatarčaným" pirohom z pohánkovej múky, ktoré sú dodnes považované za najreprezentatívnejšie tradičné jedlo miestnej kuchyne. Pšeničná múka sa používala na prípravu slávnostných a obradových pirohov. Tak ako každý rok, nevynecháme túto najlákavejšiu časť pestrého programu – súťaž v ich príprave, tentoraz 26. ročník s medzinárodnou účasťou milovníkov tejto vychýrenej pochúťky. Okrem toho, prichystaných a rozdaných bude takmer 7 000 pirohov od župana a primátorky.
O veselú atmosféru sa postarajú: ľudový súbor RUMENOK z Ukrajiny, speváčka HALINA, hrou na ústnej harmonike Jozef Kopča a na záver to najlepšie od world music kapely Č E N D E Š.
Milovníci folklóru, remesiel a tradičných jedál, oslávte s nami
Deň ľudových tradícií a Pirohy 2021 v areáli svidníckeho skanzenu
dňa 12. septembra 2021 (nedeľa) od 9.00 do 18.00 hod.
Čaká vás celodenný program:
– prezentácia tradičnej remeselnej výroby, – folklórne pásmo, – výstava Zem živiteľka, – ponuka včelích produktov, – detské dobové ihrisko, jazda na koni, – občerstvenie vo furmanskej krčme
o 14.00 h. slávnostné otvorenie 26. ROČNÍKA medzinárodnej súťaže PIROHY 2021
– pestrý hudobný program, – tombola.
Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu. Podujatie bude prebiehať v zmysle protiepidemických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení.
Vstupné: 4,00 €, deti 3 – 12 rokov: 2,00 €, deti do 3 rokov a osoby ZŤP – zdarma.
Svojou účasťou na podujatí dávate súhlas na zverejňovanie fotografií z podujatia.

Hlavný sponzor podujatia: STANISLAV OBICKÝ – honorárny konzul Ukrajiny v Slovenskej republike. Sponzori: poslanci PSK JÁN HIRČKO, PETER PILIP, JÁN VOOK, advokát JURAJ BEREŽNÝ – AUTOŠKOLA PRAKTIK.

Kontakt: Ing. Ľudmila Ražina, mobil: +421 908 795 086, e-mail: ludmila.razina@snm.sk

plagát

Прайс лист