Pietna spomienka na obete 1. transportu Židov zo Slovenska

24. 3. 2021

Pietna spomienka na obete 1. transportu Židov zo Slovenska


Vo štvrtok, 25. marca, uplynie 79 rokov od prvého transportu Židov zo Slovenska, ktorým predstavitelia vojnového slovenského štátu spustili masové deportácie Židov do koncentračných a vyhladzovacích táborov na území okupovaného Poľska.

Dievčenským transportom z Popradu, do koncentračného tábora Auschwitz, sa začala prvá vlna deportácií zo Slovenska, počas ktorej bolo vypravených 57 transportov a v nich 57 752 Židov. Podľa slov Martina Korčoka, vedúceho Múzea holokaustu v Seredi: „Slovenská republika dobrovoľne prešla k vysídľovaniu svojich občanov židovského pôvodu a za každého z nich zaplatila Tretej ríši poplatok 500 mariek. Prvú vlnu deportácií z roku 1942 prežilo len niekoľko sto ľudí. Fyzicky a psychicky ich týrali takmer tisíc dní, počas ktorých mohli byť každú chvíľu zavraždení. Inými slovami, prežiť znamenalo zázrak."

Z tisícky žien prvého transportu dnes žije jedna jediná. Laura Špániková. Na utrpenie v koncentračnom tábore si spomína takto: „Ostrihali nás dohola. Dali nám prúžkované šaty a dreváky. Tie dreváky veľmi ošúchali nohu. Kto nemohol mašírovať, toho zastrelili. Tak ja som zobrala dreváky do ruky, zem bola ešte ľadová a išla som bosá. Každá práca bola veľmi namáhavá. Dážď na nás padal od rána do večera a my sme museli pracovať. Človek chcel žiť. Ešte stále chcel žiť. Celú moju rodinu zobrali. Dozvedela som sa, že im vykopali jamu a strieľali. Padali do tej jamy. Kto bol strelený mal šťastie, kto nebol strelený, padol aj tak (...)".

Obetiam prvého transportu a všetkým obetiam holokaustu vzdáme úctu na železničnej stanici v Poprade dňa 25. marca 2021. 

Online prednáška pri príležitosti pietnej spomienky bude prístupná do štvrtka, 01.04.2021.