Dávid Unreich - šampión, ktorý vyzval Hitlera na súboj

od 9. 6. 2017 do 31. 3. 2018

Dávid Unreich - šampión, ktorý vyzval Hitlera na súboj


Výstava predĺžená do konca januára 2018.

Výstavné priestory SNM-Múzea židovskej kultúry sa v najbližších šiestich mesiacoch premenia na športovú svätyňu.

V miestnosti špeciálne upravenej do štylizovanej podoby ringu z obdobia 30. rokov minulého storočia sa budú môcť návštevníci oboznámiť s unikátnym životným príbehom bratislavského rodáka, židovského zápasníka a majstra sveta v ťažkej váhe Dávida Unreicha (1907 – 1957), ktorý sa v medzivojnovom období výraznou mierou zasadil za zmiernenie dopadov nastupujúceho fašizmu na bratislavskú židovskú obec.

Jeho domovským klubom bol ŠK Makabea Bratislava. Svoju víťaznú šnúru začal v roku 1929, keď sa v Bratislave konali majstrovstvá župy v grécko-rímskom zápasení a Unreich zvíťazil v najťažšej hmotnostnej kategórii. V ďalšom období získal titul majstra Slovenska a zároveň sa stal niekoľkonásobným amatérskym majstrom Československa.

V roku 1935 Unreich triumfoval na Makabiáde v Tel Avive. Neskôr, keď odišiel medzi profesionálov, bojoval pod hebrejským menom Ben Šalom. Postupne získal titul majstra sveta v Bukurešti a majstra Európy v Rige. Koncom roku 1938 Unreich s členmi klubu Makabea sformoval židovskú sebaobranu v reakcii na antisemitské útoky a bránil utláčanú židovskú komunitu v rodnom meste. Po vzniku slovenského štátu sa už domov nesmel vrátiť, pretože ho považovali za nepriateľskú osobu. D. Unreich sa tak zapojil do novinovej kampane proti nacistickému Nemecku a spoza veľkej mláky vyzval na súboj diktátora Adolfa Hitlera. V Spojených štátoch dosiahol ďalší rekord – sto súbojov bez prehry. V New Yorku a okolí sa stal váženou osobnosťou a mal povesť férového športovca. Jeho rodičov v roku 1944 v jednom z posledných transportov deportovali do Auschwitzu. Spolu s nimi zavraždili v nacistickom vyhladzovacom tábore aj jeho sestru s dvoma malými deťmi. Kamene, ktoré v auguste 2016 osadili pred domom na Kapucínskej ulici, kde D. Unreich býval, pripomínajú pamiatku obetí holokaustu. 

Výstava v Zsigrayovej kúrii sa koná pri príležitosti 110. výročia narodenia a 60. výročia úmrtia Dávida Unreicha. Obsahuje originálne plagáty a fotografie, ako aj články z dobovej slovenskej, maďarskej, nemeckej, americkej a židovskej tlače. Súčasťou výstavy bude sprístupnenie knihy výstrižkov z rokov 1935 – 1941, ktorú sa podarilo získať z USA. 

Výstava je verejnosti sprístupnená od 9. júna 2017 v priestoroch Múzea židovskej kultúry v Bratislave na Židovskej ulici č. 17. Múzeum je otvorené každý deň okrem soboty v čase od 11:00 – do 17:00.