Dita Ziss. Reflexie

od 4. 2. 2020 do 31. 8. 2020

Dita Ziss. Reflexie


Výstava izraelskej fotografky Dity Ziss predstavuje jej tvorbu pomocou mozaiky vyskladanej z viacerých žánrových a tematických fotografií. Ako autorka sama o sebe hovorí, vo svojej tvorbe sa zameriava na fotografovanie každodenných objektov a detailov, má rada krajinnú i pouličnú fotografiu. Pri svojej práci má rada svetlo, tiene a hlavne reflexie, ktoré sú leitmotívom tejto, veríme že pre diváka atraktívnej výstavy.

Dita Ziss sa narodila v roku 1938 v Trnave. V priebehu druhej svetovej vojny ju najprv ukrývali v sirotinci v Modre, neskôr pod falošným menom v Maďarsku. Po vojne sa jej rodina vrátila do Trnavy. V roku 1961 opustila Československo ilegálne a spolu s manželom sa usadili v Izraeli, kde vyučovala angličtinu. Má dvoch synov, dvoch vnukov a vnučku. Po odchode do Penzie sa fotografovanie stalo jej vážnym koníčkom. Vystavovala na niekoľkých kolektívnych výstavách a na samostatnej výstave v Tel Avive.

„Pri fotografovaní som zvyčajne inštinktívna a zvedavá. Zvedavá ako dieťa, ktoré vykukuje von oknom aby objavilo svet foriem, línií a tvarov – svet krásy, záhad, svet umenia." 

Kurátor: M.A. Michal Vaněk, PhD.

Plagát