Večné otázky

od 25. 9. 2012 do 30. 4. 2013

Večné otázky

Milosrdná príroda zakrýva stopy po násilí človeka... ľudia tu bezcitne týrali a vraždili ľudí. Prečo ?... Dôvod ?... Prečo sa vraví „neľudský, zverský“, keď na svete nejestvuje živočíšny druh, ktorý by bol taký krutý voči vlastnému druhu – ako človek !

 

Večné otázky, na ktoré nie je možné nájsť uspokojivú odpoveď...

 

V dejinách ľudstva sa vyskytovali mnohé vojny, násilnosti, zabíjanie, ale ešte nikdy dovtedy neprišlo k systematickému masovému vyvražďovaniu celého národa. Počas tridsiatych a štyridsiatych rokov 20.storočia dosiahla civilizácia najvyšší stupeň technického rozvoja a súčasne v národe, ktorý bol predstaviteľom pokroku a vzdelanosti vznikla tá najobludnejšia forma rasovej nenávisti, ktorá prerástla do celej Európy.

 

Viera Kamenická je autorkou fotografií, ktoré dokumentujú miesta tragédie obdobia holokaustu a súčasne nastoľujú otázky... Prečo ? Prečo sa to všetko stalo ? Ako k tomu mohlo dôjsť ? Kde nastalo to hrozné zlyhanie ľudskosti ? ... Výstavu fotografií Večné otázky prezentuje Múzeum židovskej kultúry v priestore galérie na 2.poschodí do apríla 2013.