NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2016 v Prírodovednom múzeu SNM

21. 5. 2016, 00:00 - 23:55

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ  2016   v Prírodovednom múzeu SNM

Otvorené: 9.00 – 24.00 hod.; posledný vstup o 23.00 hod.

Prírodovedné múzeum SNM  na   N O C   M Ú Z E Í   A  G A L É R I Í   - na sobotu 21. mája 2016 -   pripravilo pre návštevníkov množstvo zaujímavých podujatí a aktivít.  Jeho súčasťou sú, okrem iného, aj prednášky, ktoré nám, aj vďaka naslovovzatým odborníkom, ktorí prídu medzi nás, prinesú množstvo zaujímavých a cenných informácii, ktoré sú pre bežného človeka zvyčajne ukryté v šere vedeckých kabinetov:

PREDNÁŠKY

čas: 14.00 – 20.00 hod.     

14.00 hod.     Zlato ako ho vyhľadávame a ťažíme
prednáša: Prof. RNDr. Martin Chovan, CSc., Prírodovedecká fakulta UK, Bratislava
Zlato (aurum, lat.) je ušľachtilý, žltý, nemagnetický kov s pomerne výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami, známy už od staroveku. Napriek tomu, že väčšina historických ložísk zlata na Slovensku je vyťažená, sú známe viaceré výskyty Au-mineralizácie, ktoré sú perspektívne pre ťažbu v budúcnosti.  Dozvieme sa o spôsoboch vyhľadávania zlata a ťažbe rúd drahých kovov na rôznych typoch ložísk.
Miesto: budova SNM–PM, 3.posch. Objavovňa

15.00 hod.     Príroda a de novo sa objavujúce vírusy
prednáša: Prof. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc., Virologický ústav SAV, Bratislava. Vírusy ako súčasť prírody našej Zeme. Vírusy a živočíchy - zdroje nákazy, zoonózy. Vírusy Ebola, Zika, SARS, MERS, vtáčia a prasacia chrípka, HIV - AIDS. Epidémie a pandémie - šírenie vírusových infekcií. Ochrana pred vírusovými infekciami ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia a eradikácia vírusových ochorení.
Miesto: budova SNM–PM, 3.posch. Objavovňa

16.00 hod.     Osudy a tajomstvá koruny z veže Dómu sv. Martina
prednáša: Patrik Baxa, Bratislava
V roku 1765, za vlády Márie Terézie, umiestnili na vrchol dómskej veže pozlátený model uhorskej kráľovskej koruny. Prečo sa tak stalo, aké boli jeho ďalšie osudy a aká dramatická udalosť privodila jeho zánik? Čo skrývala a skrýva koruna, ktorá na veži spočíva dodnes, aké boli jej osudy a odkedy zdobí Dóm? Odpovede na tieto otázky, ako aj mnohé ďalšie zaujímavé informácie, súvislosti a tajomstvá ukryté v neprístupných výškach dómskej veže poodhalí táto prednáška.
Miesto: budova SNM–PM, 3.posch. Objavovňa

17.00 hod.     Výlet k moru električkou
prednáša: Mgr. Andrej Ruman, Prírodovedecká fakulta UK, Bratislava
Poodhaľme dávnu históriu Bratislavy, keď tieto miesta tvorili scenériu ako z reklamy cestovnej kancelárie. Prenesme sa na ostrov kamsi do Dúbravky či na Devín. Tu sa teplé more trieštilo o skalnaté útesy, prechádzalo do nádherných zátok s plážami. Tu z výšky paliem zvedavé opice sledovali antilopy unikajúce pred šelmami. V plytkých vodách sa preháňali húfy rýb, delfíny a početné druhy žralokov od malých až po desaťmetrové ozruty. Neskôr dvíhajúce sa pohoria začínajú vytláčať morské masy, meniac tak ráz krajiny až do podoby, ako ju poznáme dnes.
Miesto: budova SNM–PM, 3.posch. Objavovňa

18.00 hod.     BARCODING – čiarový kód života
prednáša: RNDr. Ivona Kautmanová, PhD, SNM-PM, Bratislava
Predstavte si, že by každá rastlina, huba, chrobák, či iné zviera mali na sebe čiarové kódy, ktoré by ste mohli odfotiť mobilom a okamžite by ste vedeli, ako sa volajú, kde žijú, či sú jedlé alebo jedovaté a všetko ďalšie, čo by vás zaujímalo. Skutočnosť je taká, že každý živý tvor takýto kód v sebe má a dnes ho už vieme prečítať a všetky tieto informácie z neho získať. O tom, kde je tento kód ukrytý, ako ho čítame a využívame napríklad pri ochrane prírody, v boji s pytliactvom, či ilegálnou ťažbou dreva, ale aj v potravinárstve a medicíne sa dozviete na prednáške.
Miesto: budova SNM–PM, 3.posch. Objavovňa

PRÍRODOVEDNÉ AKTIVITY

Mineralógia a petrografia

14.00 – 23.00 hod.      Nie je všetko zlato, čo sa blyští
Porovnanie zlata a iných minerálov, ktoré sú podobné farbou a vzhľadom. Ukážky prírodného zlata a zlatej rudy, ktoré sa ťažili na Slovensku. Miesto: budova SNMPM, 2.posch., expozícia Klenoty Zeme

16.00 – 22.00 hod.      Minerály pod mikroskopom
Poznávanie minerálov pod stereomikroskopom, orientované najmä na zlato a ťažké minerály, ktoré získavame šlichovaním z náplavov. Miesto: budova SNMPM, 2.posch., expozícia Klenoty Zeme

16.00 – 18.00 hod.     Zlato v bankovníctve 
Pracovník Národnej banky Slovenska bude v tomto čase k dispozícii pre otázky návštevníkov všetkých vekových kategórií, na tému: „Zlato v bankovníctve“. NBS myslela i na tých najmenších, ktorí môžu čas vyplniť napríklad vyfarbovaním „Príbehu bankovky“. Miesto: budova SNM–PM, 2.posch., expozícia Klenoty Zeme  

18.00 – 20.00 hod.     Šperkárstvo a práca s drahými kovmi 
Študentka VŠVU bude mať pripravenú prezentáciu a odpovie na Vaše otázky súvisiace s témou: „Výroba kovových šperkov.“ Miesto: budova SNM–PM, 2.posch., expozícia Klenoty Zeme  

Antropológia

18.00 – 22.00 hod.     Prach si a v prach sa obrátiš: ľudské kostry a múmie – návšteva antropologického depozitára
Exkurzie budú prebiehať od 18,00 do 22,00 každých 30 – 45 minút a v každej skupine môže byť maximálne do 20 osôb. Registrácia na 3. poschodí pri výťahu od 17,30 a od 20,00.  Miesto exkurzií: budova SNM PM, 4. posch.

Zoológia

14.00 – 23.00 hod.     Ako rastú škorpión a vtáčkar
Miesto:  budova SNM–PM, prízemie - výstava Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov

14.00 – 23.00 hod.     Poradenstvo v oblasti zoológie; zaujímavosti z depozitárov
Miesto:  budova SNM–PM, 3. posch., expozícia Zázrak prírody - Biodiverzita Zeme

Botanika

15.00 – 23.00 hod.     Ozdoby z prírody 
Príroda je zdrojom tých najrozmanitejších tvarov plodov a semien.
Ľudia z plodov vytvárali misky, naberačky, rôzne nádoby, fajky, zo semien a častí plodov tvorili náhrdelníky, náramky, čelenky, náušnice, ozdoby vlasov, ale aj obradné predmety či talizmany. Ozdoby ako – náhrdelníky, náramky, náušnice, budete môcť  u nás vidieť z rôznych kútov sveta. Aj naša príroda, parky a záhrady poskytujú zaujímavý materiál. Kôstky divorastúcich  druhov rastlín i pestovaných kultivarov ovocných drevín sú vďačným a lacným materiálom pre ozdobnú tvorbu. Úžitkové plodiny ako fazuľa, bôb, tekvica, kukurica, slnečnica, sú dôležitou súčasťou výživy ľudstva, ale z niektorých sa dá získať zaujímavý materiál na výrobu ozdôb.
Tvorivé dielne, kde si budú môcť návštevníci vyrobiť vlastnoručne svoju ozdobu / šperk .
Miesto:  budova SNM–PM, 3.posch. Zasadačka

Paleontológia

15.00 – 18.00 hod.     Ako si urobiť kópiu skameneliny?
Tvorivé dielne pre deti, kde sa môžu učiť vyrábať odliatky skamenelín

19.00 – 23.00 hod.     Pozrime sa na ne zblízka
Pestrý svet skamenených organizmov, ktoré sú voľným okom neviditeľné resp. ťažko viditeľné, a preto si ich bude môcť návštevník pozrieť pod stereolupou, príp. mikroskopom.
Poradenská služba prineseného prírodného materiálu
Miesto:  budova SNM–PM, 2.posch., expozícia Zázrak prírody  - Príbeh života na Zemi

 Astronómia

10.00 – 23.00 hod.     Mesiac Zeme
Interaktívna výstava – astronómia, astrofyzika, meteorológia, energia Slnka, miniplanetárium – program zoznámenie s oblohou, Zem ako vesmírne teleso, zákony svetla, gravitácie, Zem neživá i živá. Miesto:  budova SNM–PM, 3.posch. Zasadačka

15.00 – 17.00 hod.     Pozorovanie slnečnej aktivity astronomickými ďalekohľadmi
Miesto:  budova SNM–PM, 3.posch. Zasadačka

20.00 – 23.00 hod.     Pozorovanie večernej oblohy astronomickými ďalekohľadmi
Miesto:  pred budovou SNM–PM;  v prípade priaznivého počasia

PRÍRODOVEDNÉ VÝSTAVY

čas: 9.00 – 24.00 hod.; posledný vstup o 23.00 hod

Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov
zoologická unikátna výstava,  po veľkých úspechoch v prírodovedných múzeách v celej Európe zavítala do Bratislavy. Medzi viac ako 40 živými exemplármi, prezentovanými na výstave, možno vidieť napr. aj snovačku  jedovatú (Lathrodectus mactans), známejšiu pod názvom „čierna vdova", najväčšieho pavúka sveta vtáčkara Theraphosa stirmi , či škorpióna obrovského (Pandinus imperator).
Uzavreté sklenené teráriá sú bezpečné a umožňujú fotografovanie a filmovanie prezentovaných exemplárov z malej vzdialenosti. Informačné tabule umožňujú spoznať tieto živočíchy a ich dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú v prírode. Výstava ponúka neopakovateľnú príležitosť konfrontovať realitu s nesprávnymi a mylnými názormi na tieto krásne a užitočné živočíchy.
Miesto:  budova SNM–PM, prízemie - juh

PRÍRODOVEDNÉ EXPOZÍCIE

čas: 9.00 – 24.00 hod.; posledný vstup o 23.00 hod.   

Zázrak prírody – Príbeh života na Zemi
približuje návštevníkom históriu vývoja života na Zemi od objavenia sa prvých primitívnych mikroskopických organizmov pred viac ako 3, 5 miliardami rokov až po nástup súčasných foriem rastlín, živočíchov a iných organizmov. Návštevníka prevádza cez jednotlivé geologické éry, kde predstavuje významné evolučné zmeny organizmov, bohatstvo a pestrosť života v pravekých moriach i na pevnine. Návštevník má možnosť vidieť nielen množstvo unikátnych skamenelín, ale i trojrozmerné rekonštrukcie živočíchov, napríklad mamuta, či dinosaura, ktorý žil pred 200 miliónmi rokov v oblasti dnešných Tatier, ale i viacero animovaných programov, ktoré mu približujú dávno zaniknutý život.
Miesto:  budova SNM–PM, 2.posch.

Zázrak prírody – Biodiverzita Zeme
zoznamuje so živou a neživou prírodou rôznych prostredí na Zemi – polárnych oblastí, tundry, tropických lesov, trávnatých oblastí, púští, koralových útesov, pobreží atď. Expozícia sa snaží ukázať pestrosť a nesmiernu rozmanitosť živých organizmov – milióny druhov rastlín, živočíchov, mikroorganizmov a spletité ekosystémy, ktoré získali dnešnú podobu dlhodobým vývojom.
Miesto:  budova SNM–PM, 3.posch.

Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska
stála expozícia otvorená v r. 2010, približujúca živú prírodu Slovenska. Expozícia je situovaná v štyroch miestnostiach s celkovou rozlohou 882 m². Návštevníka zaujmú príťažlivé obrázky mikrosveta. Múzejná prezentácia rastlinných druhov je riešená kresbami renomovaného ilustrátora z oblasti populárno-vedeckej literatúry akad. maliara Jindřicha Krejču, ktoré sú umiestnené na 30 podsvietených stojanoch, prezentujúcich významné druhy 32 biotopov a dopĺňajú tak autentický botanický materiál priestorových inštalácií v diorámach.
Miesto:  budova SNM–PM, 2.posch.

Klenoty Zeme
Mineralogická expozícia Klenoty Zeme prezentuje prostredníctvom 1100 vzoriek viac ako 700 druhov minerálov zo slovenských aj zahraničných lokalít. 
Miesto:  budova SNM–PM, 2.posch.

T E Š Í M E    S  A   N A   V A Š U   N Á V Š T E V U !

Z m e n a   p r o g r a m u   v y h r a d e n á

Kontakt: 02/20 469 154; 02/20 469 127, 02/20 469 148 (pokladňa);  http://prirodovedne.snm.sk; https://www.facebook.com/prirodovedne.muzeum

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt