Slovenské ženy v národnom hnutí

od 26. 11. 2024 do 1. 12. 2024

Slovenské ženy v národnom hnutí

Dvojsté výročia narodenia Adely Ostrolúckej a Anny Hurbanovej-Jurkovičovej sa stali podnetom, pre vznik putovnej výstavy, ktorá približuje činnosť slovenských žien v národnom hnutí. Obe ženy - Adela Ostrolúcka, priateľka Ľudovíta Štúra a Anna Hurbanová-Jurkovičová, manželka Jozefa Miloslava Hurbana, sú v dejinách späté s osudmi dvoch vedúcich osobností štúrovskej generácie. Boli inšpirátorkami a predstaviteľkami slovenskej kultúry, literatúry, osvety a vzdelanosti v dobe osnovania politických dokumentov z roku 1848, v ktorých sa prvý raz Slovensko deklarovalo ako osobitná krajina a Slováci ako samostatný národ. 

Na národných, demokratizačných a občianskych pohyboch sa v polovici 19. storočia po boku štúrovcov podieľali aj ich matky, sestry, priateľky a manželky, ktoré sa vzdelávali a angažovali v umeleckej, zvlášť v divadelnej a literárnej, osvetovej a školskej oblasti. Na tieto aktivity si našli čas popri starostlivosti o rodinu, čím napomáhali procesu vlastnej emancipácie na pozadí spoločenských zmien, ktoré priniesli demokratické revolúcie v rokoch 1848 a 1849. Adela Ostrolúcka bola ideálnym typom dobovej intelektuálky starého veku, ktorý Štúr rúcal, a predsa ho táto aristokratka očarila. Anička Hurbanová-Jurkovičová naproti tomu pochádzala z vrstiev chudobnej dedinskej inteligencie a preslávila sa ako jedna z prvých slovenských ochotníckych herečiek a otvorila tak cestu ďalším ženám na dosky, ktoré "znamenajú svet". V jej hereckej tradícii pokračovali Anna Halašová a Naďa Hejná a stali sa symbolom prechodu od ochotníckeho divadla k profesionálnemu.

Druhou umeleckou oblasťou, do ktorej slovenské ženy výrazne zasiahli, bola beletristická tvorba. Ako uznávané spisovateľky realizmu poznáme Elenu Šoltésovú, Teréziu Vansovú a Boženu Slančíkovú Timravu, podobne autorky detských knižiek Ľudmilu Podjavorinskú a Máriu-Rázusovú Martákovú. Osobitnú kapitolu tvoria ženy národovkyne, predstaviteľky ženského emancipačného a občianskeho hnutia - Amália Francisciová, Elena Šoltésová a Zora Jesenská, ktoré pochádzali zo štúrovských rodín a pokračovali v šírení aj presadzovaní demokratických hodnôt a ideálov v súvekých slovenských reáliách. Výstava prostredníctvom 13 medailónov predstaví tieto významné osobnosti slovenských národných a kultúrnych dejín.

 

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt