Pôvaby dávnej módy

od 9. 11. 2017 do 20. 6. 2018

Pôvaby dávnej módy

Rekonštrukcie historických odevov a kostýmov z dielne NOMINA ROSAE

Odievanie v rokoch minulých je pre nás neutíchajúcim zdrojom obdivu, nezriedka očarenia a zároveň zdrojom poznatkov o človeku a jeho kultúre. Výstava Pôvaby dávnej módy je svojským pohľadom na históriu odievania, ktorú ilustrujú rekonštrukcie odevov vytvorených v dielňach NOMINA ROSAE. Združenie NOMINA ROSAE pracuje viac ako 10 rokov a jeho hlavným záujmom je história odievania. V jeho dielňach vznikajú rekonštrukcie historických odevov i kostýmy, ktoré tvoria súčasť mnohých expozícií v múzeách po celom Poľsku i v zahraničí (Národné múzeum v Krakove, Zámocké múzeum v Malborku, Historické múzeum mesta Krakova, ale aj SNM-Spišské múzeum v Levoči). Vyrábajú tiež kostýmy pre divadelné či filmové produkcie.

Výstava prezentuje odevy od stredoveku po začiatok 20. storočia, rekonštruované na základe originálnych zbierok a dobových šiat, ale aj podľa výtvarných diel či na základe ikonografického skúmania.

Pôvaby dávnej módy – stretnutie s históriou, ktoré je poučné i zábavné súčasne. Historické kostýmy, módne doplnky, bohatá fotodokumentácia – to všetko dokresľuje kultúru a čaro dôb dávno minulých.