Návšteva prezidentky Slovenskej republiky v kaštieli Betliar

Návšteva prezidentky Slovenskej republiky v kaštieli Betliar


V piatok, 7. februára 2020, poctila SNM – Múzeum Betliar svojou návštevou prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v rámci pracovnej návštevy mesta Rožňava. Pani prezidentku v parku pred kaštieľom privítali generálny riaditeľ SNM Mgr. Branislav Panis, riaditeľka SNM – Múzea Betliar Mgr. Tímea Mátéová a starosta obce Betliar Ing. Ľubomír Zatroch. Pred kaštieľom sa zhromaždili aj občania Betliara a blízkeho okolia, ktorí si chceli podať ruky s pani prezidentkou a vo vstupnej hale kaštieľa ju pozdravili zamestnanci múzea. 

 

Pani prezidentka sa oboznámila s históriou kaštieľa a v rodovej galérii, tzv. galérii predkov na prvom poschodí aj s históriou rodu Andrássyovcov. Nasledovala prehliadka červeného prijímacieho salóna. Cez kabinet rarít, jedáleň, herňu a apartmán grófa prechádzala po schodisku na druhé poschodie do apartmánu grófky. V honosnej hosťovskej spálni si pani prezidentka pozrela originál knihy hodiniek Ilonky Andrássyovej, uloženej v zásuvke barokovej komody, kde sa táto vzácna stredoveká miniatúra pôvodne našla. Oboznámila sa aj s bohatým fondom historickej knižnice, vrátane vzácnych tlačí a fotografií a kurátor múzea Mgr. Matúš Molnár jej predstavil nálezy, ktoré boli objavené za „tajnými" dverami knižnice. Zároveň pani prezidentka podpísala kroniku múzea a obce Betliar. 

 

Nasledovala prehliadka prízemia, miestnosti, v ktorej je uložené mumifikované telo Žofie Serédyovej. Pani prezidentka sa tu dozvedela o výsledkoch antropologického a mikrobiologického výskumu, o jej príbehu z románu Móra Jókaiho o Levočskej bielej panej, ako aj zaujímavosť, že jej šaty sú dielom módneho návrhára Borisa Hanečku. V ďalšej miestnosti boli prezentované zreštaurované zbierkové predmety z hradu Krásna Hôrka, zbrane, šaty grófky Františky Andrássyovej a aj mimoriadne vzácny kalich, ktorý sa používa na zádušných omšiach v mauzóleu pri špeciálnych príležitostiach, ako sú napríklad okrúhle výročia. 

Po návšteve expozície egyptológie a historických trofejí sa riaditeľka múzea rozlúčila s pani prezidentkou v zimnej záhrade a odovzdala jej dary v mene SNM – Múzea Betliar: zarámovanú grafiku kaštieľa, katalóg výstavy Klenot flámskej gotickej miniatúry – Kniha hodiniek Ilony Andrássyovej a čestnú vstupenku na hrad Krásna Hôrka. Generálny riaditeľ SNM pozval pani prezidentku na návštevu ďalších múzeí SNM, ako je napríklad Spišský hrad a osobitne na návštevu dvoch výstav SNM – Historického múzea na Bratislavskom hrade Milan Rastislav Štefánik – Generál Osloboditeľ a N89 – Cesta k slobode. 

 


Foto: SNM – Múzeum Betliar