Kaporet

Kaporet


Foto: Múzeum židovskej kultúry, Viera Kamenická

Kaporet je samostatný horizontálny ozdobný pás umiestňovaný na hornú časť synagogálnej opony – parochetu, ktorý svojím názvom odkazuje na vrchnák biblickej archy zmluvy, na ktorom spočívala dvojica cherubov.

Tento konkrétny kaporet (s rozmermi 350 x 1250 mm) je datovaný do 2. polovice 18. storočia. Má štyri laloky predelené palmetovým vzorom, pričom každý lalok nesie samostatný symbol (zľava doprava) – kadidlový obetný oltár, chrámovú menoru, dosky desatora, oltár na 12 predkladaných obetných chlebov. Plocha okolo zobrazených chrámových predmetov je zdobená florálnymi motívmi.

Pôvodná farba zamatu bola bordová, aplikácie sú z hodvábneho brokátu, výšivka zlatou a striebornou kovovou niťou. Jedná sa o výnimočnú synagogálnu textíliu, v minulosti značne poškodenú sekundárnymi zásahmi.

Na fotografiách môžete vidieť kaporet pred reštaurovaním, v podobe, v akej ho MŽK získalo v roku 1998, a po reštaurovaní v roku 2000. Detailný návrh reštaurátorského zámeru vypracovala Mgr. Mária Zubercová a reštaurovania sa úspešne zhostili reštaurátorky Zlatica Čellárová-Schreierová a Soňa Poórová.

Kaporet je inštalovaný vo výstavnom depozitári na prvom poschodí stálej expozície Múzea židovskej kultúry v Bratislave. 

  
Kaporet pred reštaurovaním 

 
Kaporet po reštaurovaní