Existuje viac vesmírov? Čo vlastne veda naozaj vie o vzniku všetkého

Existuje viac vesmírov? Čo vlastne veda naozaj vie o vzniku všetkého

Ľudia v minulosti videli hviezdy lepšie, lebo mali čistejšiu oblohu. Čo reálne vieme o vzniku vesmíru? Vedci vedia veľmi presne, kedy vesmír vznikol a aj ako sa vyvíjal. 

Bol vznik vesmíru náhoda? A je len jeden vesmír alebo je ich viac? 

V Slovenskom národnom múzeu môžete objavovať vesmír. Pustite si dnešnú epizódu podcastu Múzeum z tzv. objavovne SNM v Bratislave. Tá je určená deťom, ale s astronómkou Katarínou Maštenovou sa rozprávame o dospeláckych otázkach. Čo všetko dokáže vysvetliť veda vo vesmíre, a ak na niečo veda zatiaľ nestačí, kedy sa podarí urobiť ďalší pokrok? 

Dnešní vedci majú nový problém – príliš veľa dát. To je presne opačný problém, ako mali ľudia, ktorí verili v boha slnka a keď videli zapadať slnko, modlili sa, aby slnko na druhý deň vyšlo. Najväčším nepriateľom všetkých teórií je nové poznanie. Z každého nového objavu však vyplývajú nové otázky – a vesmír sa dá objavovať do nekonečna. 

Vedci majú potvrdenú štruktúru vesmíru. Zároveň však vesmírov môže byť viac, môžu byť aj paralelné a navzájom pre seba neviditeľné. Astronómia je preto fascinujúca veda. Sme zložení z prachu hviezd? 

Podcast Múzeum vzniká v spolupráci portálu Aktuality.sk so Slovenským národným múzeom. Nahrával Peter Hanák. 

Vypočuť epozódu