Markomanské vojny. Bojovníkom sa počas boja ohýbali meče. So zajatcami sa kupčilo

Markomanské vojny. Bojovníkom sa počas boja ohýbali meče. So zajatcami sa kupčilo

V dnešnej časti podcastu Múzeum sa v rámci výstavy Rimania a Slovensko pozrieme na markomanské vojny. Aké nevýhody mali germánske kmene oproti Rimanom? 

Germáni pri vpádoch na územie rímskych provincií brali so sebou množstvo zajatcov, ktorých chceli za peniaze príbuzných vykúpiť z germánskeho zajatia. Germánski bojovníci sa zase museli pridať k tým rímskym. „V mierových podmienkach sa píše, že museli odviesť mladých bojovníkov do služieb rímskeho vojska. Rimania ich presídlili ďaleko od ich pôvodných oblastí, kde bývali," opisuje v podcaste Ján Rajtár z Archeologického ústavu SAV.  

„Germáni určite nedosahovali civilizačnú úroveň ako Kelti, ale boli veľmi slobodomyseľní a bojovní. Nebudovali si opevnenie, mali len otvorené osady. Mladí muži od mladého veku trénovali ako bojovníci." Ich zbrane sa s rímskymi nedali porovnávať. Používali skôr drevené štíty a kopije či oštepy. Meče boli u nich vzácne, nemali ani kvalitu. 

„V staršom období mali v boji nekvalitné meče, takže sa im ohýbali a museli ich narovnávať," hovorí archeológ SAV. V podcaste okrem iného vysvetľujeme aj nálezy, ktoré sa našli na Slovensku z obdobia markomanských vojen. 

Podcast Múzeum vzniká v spolupráci  s portálom Aktuality.sk. Nahrávala Denisa Hopková. 

Vypočuť si epizódu