Stĺp Marca Aurelia. Aké výjavy zo Slovenska stoja v Ríme?

Stĺp Marca Aurelia. Aké výjavy zo Slovenska stoja v Ríme?

Stĺp Marca Aurelia, ktorý dodnes stojí v Ríme, ukazuje aj udalosti, ktoré sa mali odohrať na slovenskom území - s najväčšou pravdepodobnosťou v Dolnom Pohroní. „Nie je to stopercentne isté, ale všetko tomu nasvedčuje,” opisuje v podcaste archeológ.

Udalosti zo slovenského územia sú vyobrazené v troch scénach - rímska hranica, tzv. zázračný dážď a odvádzanie barbarov do zajatia. „Rimania prekročili Dunaj, postupovali územím Slovenska a zničili germánske osady. Keďže to bolo veľké víťazstvo Marca Aurelia a jeho syna Commodusa, tak im v Ríme na počesť vztýčili stĺp,” vysvetľuje vznik archeológ a kurátor zo Slovenského národného múzea Vladimír Turčan.

Pre historikov a archeológov to má aj informačnú hodnotu. „Vedeli sme z písomných správ antických autorov, že nejaké vojny sa tu odohrali. Ale ako vyzerali vojaci, ich obydlia, sme nevedeli, a to vieme len vďaka tomu, že sa stĺp zachoval do dnešných dní. Bolo to pre nás 3D,” hovorí v podcaste Turčan.

Viac si o známom Stĺpe Marca Aurelia a o tom, ako súvisí so Slovenskom môžete vypočuť v najnovšej časti podcastu Múzeum.

Podcast vzniká v spolupráci SNM a redakcie Aktuality.sk. Podcast pripravila Denisa Hopková.

Vypočuť epizódu