Nové číslo časopisu Múzeum 2/2024

4. 7. 2024

Nové číslo časopisu Múzeum 2/2024

Milí naši čitatelia,

druhé tohtoročné číslo časopisu Múzeum je už v predaji. Vraciame sa v ňom k zaujímavej téme vysťahovalectva zo Slovenska, tentokrát si však budete môcť prečítať životné príbehy našich „známych“ vysťahovalcov.

Ako prvý vás zaujme príbeh slovenskej diplomatky, žurnalistky, zdravotníčky a nadšenej propagátorky Slovenska vo svete Maríny Paulíny. Článok o bratoch Dopjerovcoch odhalí pôvod rezofonickej gitary dobro. Do umeleckého sveta vás prenesie príspevok o Lýdii Kratina Sokolovej, manželke Kolomana Sokola. Aj ďalšie dva články sú venované umelcom – sochárovi Arthurovi Fleischmannovi a výtvarníkovi Ladislavovi Gudernovi.

Tajomstvá technických objavov nám priblížia príspevky o Aurelovi Stodolovi a Jozefovi Murgašovi. O spolkovom živote Slovákov v Amerike si môžete prečítať v článku o myjavskom rodákovi Jánovi Bradáčovi.

V ďalších rubrikách sa dozviete o nových akvizíciách v zbierke zbraní SNM – Múzea Červený Kameň so zaujímavým pozadím ich prijatia, zistíte, ako SNM uspelo v prieskume verejnosti, pripomenieme si 30 rokov slovenských vyznamenaní aj 40. výročie vzniku Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Zaujímavé informácie prináša článok o práci ICCROM či pohľad zákona na neplatiacich návštevníkov verejných múzeí.

Zaspomíname si na múzejníkov Milana Šoku a Oľgu Glosíkovú a dočítate sa tiež o nových výstavách či publikáciách.

Prajeme podnetné čítanie.