Príhovor ministra kultúry Ukrajiny

Príhovor ministra kultúry Ukrajiny

Vážené dámy a páni, občania a hostia nášho obľúbeného Slovenska! 

Obraciam sa na vás pri príležitosti otvorenia fotovýstavy Pozeraj sa! Mariupoľ! v hlavnom meste Slovenska Bratislave. Prezentácia tohto projektu tu, v historickom srdci mesta, na Bratislavskom hrade je možná vďaka spolupráci dvoch popredných múzeí v našich krajinách: Národného múzea dejín Ukrajiny počas druhej svetovej vojny a Slovenského národného múzea. Táto výstava vypovedá o tragickej histórii Mariupoľa: mesta-hrdinu, mesta hrdinov, mesta Márie, ale bohužiaľ, aj mesta-mučeníka. Základom výstavy sú fotografie Mariupoľčana, novinára Viačeslava Tverdochliba, ktoré urobil na obyčajnom smartfóne, ked sa sám snažil prežiť v podmienkach humanitárnej katastrofy. Posledný záber bol urobený 22. marca 2022. 

Dnes máte unikátnu možnosť pozrieť sa na katastrofu Mariupoľa cez kameru jeho obyvateľa. Na týchto fotografiách je desivá realita, ktorú Mariupoľu priniesol ruský vpád: delostreleckými granátmi okupantov spálené domy, leteckou bombou zničené divadlo, ktoré sa stalo spoločným hrobom stoviek mierumilovných Ukrajincov, osobnú aj kolektívnu drámu stoviek tisíc ľudí, ktorí sa zúfalo snažili prežiť v tomto pekle. 

Úprimne ďakujem za srdečnú pomoc Ukrajine zo strany Slovenského národného múzea. Je to ďalší krok na ceste historického partnerstva dvoch susedných a priateľských národov – Ukrajiny a Slovenska. Práve tak, spolupracujúc plece pri pleci, Ukrajina a Slovensko aj celý slobodný svet priblížia obnovenie spravodlivého mieru na Ukrajine a nášho víťazstva pre celú Európu, aby tragédia, ktorá postretla Mariupoľ, sa v dejinách ľudstva nikdy viac nezopakovala. 

Foto: Samuel Gabura