Marcovou cestičkou k Tarasovi

10. 3. 2022

Stalo sa tradíciou v SNM – Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku uctiť si v mesiaci marci meno génia ukrajinského ľudu Tarasa Ševčenka. Nezmyselná a krutá vojenská agresia Ruskej federácie voči Ukrajine 24. februára 2022 zmenila súčasnosť Európy, slovo vojna, ktoré sme donedávna používali iba pri prezentácii zbierkových predmetov a v našich expozíciách, sa zrazu stalo realitou. Svet neostal ľahostajný, jednotne sa spojil, odsúdil agresiu a podal Ukrajine pomocnú ruku. Tisíce ľudí utekajúcich pred vojnou, prevažne žien a detí, našli útočisko aj na Slovensku. V rámci pomoci pre Ukrajinu slovenské múzeá a Ministerstvo kultúry SR robia kroky, ktorými chcú spríjemniť utečencom pobyt na našom území. Jedným z nich je sprístupnenie slovenských múzeí občanom Ukrajiny a príprava rôznych edukačno-popularizačných podujatí. Počas vojny mlčia múzy, ale nech nemlčia múzeá!

Vo štvrtok, 17. marca 2022 o 14.00 hod., Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku si Vás dovoľuje pozvať na podujatie MARCOVOU CESTIČKOU K TARASOVI. POD MODRÝMI BESKYDMI, ktoré sa uskutoční v budove SNM – MUK na Centrálnej ulici 258 vo Svidníku. Literárny program je venovaný Tarasovi Ševčenkovi pri príležitosti jeho narodenia a úmrtia. Génius, mysliteľ, prorok. Muž neobvyklého osudu a mimoriadneho talentu, ktorý získal svetovú slávu. Každá generácia v jeho básnickej tvorbe nájde pre seba čosi blízke a zrozumiteľné. Asi preto, lebo Ševčenkova poézia je poéziou večných otázok hľadania pravdy, ľudských pocitov, lásky a nenávisti, bolesti a utrpenia, boja, viery a vôle.

Jeho slovo oslovilo aj rusínsko-ukrajinský ľud žijúci v Karpatoch. Veta „Ševčenko klopal na ťažké dvere Karpát" patrí ukrajinskej spisovateľke na Slovensku Irene Nevickej, ktorá písala v ukrajinskom jazyku, bojovala za právo obyvateľstva používať svoj rodný jazyk a podľa príkladu T. Ševčenka žila hlbokou vierou vo svoj ľud. Kultúrne a historické tendencie vývoja ukrajinskej literatúry na Slovensku pokračovali celé 20. storočie a prežili dodnes. K literárnemu svetu v Karpatoch patria: Irena Nevická, Bohdan-Ihor Antonyč, Zoreslav, Vasyľ Grendža-Donský, Ivan Macinský, Fedor Lazorík, Michal Drobňák, Peter Gula, Viktor Hajný, Ivan Hryc-Duda, Eva Bissová, Juraj Bača, Vasiľ Dacej, Jozef Zbihlej, Štefan Hostiňák, Sergej Makara, Jozef Šelepec, Iľja Galajda, Ivan Jackanin, Július Paňko, Nadežda Varcholová a iní. Práve ich tvorba bude predstavená v programe zameranom na oboznámenie občanov Ukrajiny, ktorí našli útočisko pred vojnou na území Slovenska, s ukrajinskou literatúrou na Slovensku.

Organizátormi podujatia sú: SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry, Regionálna rada ZRUSR vo Svidníku a Klub umeleckého slova.

Podujatie sa koná v rámci sprístupnenia slovenských múzeí občanom Ukrajiny.

Kontakt: ludmila.razina@snm.sk

Mediálni partneri SNM:

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk