Stav obnovy hradu Krásna hôrka k 7. 3. 2024

  1. Čo najvýznamnejšie sa z hľadiska obnovy urobilo na hrade Krásna Hôrka v roku 2023
  • Boli zrealizované práce na hrade Krásna Hôrka v časti Dolný a Stredný hrad, vrátane Františkinho múzea, rodovej hrobky, kaplnky a nádvorí a v podhradí a okolí hradu, vrátane novostavieb.
  •  V interiéroch väčšiny obnovovaných častí hradu sú ukončené búracie a demontážne práce. Odstraňovali sa novodobé konštrukcie (podlahy, priečky, obklady) a nevhodné materiály, hlavne na báze cementu. Pod dohľadom reštaurátorov sa vysekávali ryhy a drážky pre vodorovné aj zvislé potrubné vedenia a káblové rozvody.
  • Zrealizované boli nové stropné konštrukcie na Dolnom hrade.
  • Vykonávajú sa reštaurátorské práce na Strednom aj Dolnom hrade, najmä obnova omietok (interiér aj exteriér), ako aj iných povrchových úprav stien a stropov a tiež obnova kamenných portálov, schodísk a iných článkov z kameňa a tiež drevených prvkov. Vzhľadom na klimatické podmienky sa momentálne prerušili práce v exteriéri a budú pokračovať až na jar za priaznivých teplotných podmienok. V interiéroch, kde bolo možné vytvoriť vhodné teplotné podmienky, sa reštaurátorské práce realizujú naďalej.
  • Zrealizovala sa montáž ležatých potrubných rozvodov vody a kanalizácie na Dolnom hrade.
  • Montujú sa káblové rozvody silnoprúdovej elektroinštalácie a slaboprúdu (meranie a regulácia, kamerový systém, signalizácie a pod.).
  • Demontovali sa a vybúrali vonkajšie povrchy nádvorí vo všetkých potrebných vrstvách, v týchto častiach sa zrealizovali aj výkopy pre vonkajšie rozvody vody a kanalizácie, montáž vodovodných potrubí, ako aj potrubí vonkajšej areálovej dažďovej aj splaškovej kanalizácie, vrátane osadenia kanalizačných šácht.
  • Počas stavebných prác sa realizuje zásahový archeologický výskum, ako aj nutný dohľad archeológov nad všetkými výkopovými prácami.
  • Realizujú sa nové vrstvy podláh, zatiaľ ako podklady pre nášľapné vrstvy na Dolnom hrade a v časti Františkinho múzea – na všetkých podlažiach, vrátane podkrovného priestoru (vrstvy násypov zo sklorecyklátu, mineralizovanej drevnej štiepky, vrátane súvisiacich separačných vrstiev).
  • Ukončila sa náročná obnova a sanácia hodnotného dreveného renesančného stropu zo 16. storočia – nad prízemím objektu – Františkino múzeum.
  • Realizuje sa obnova pavlače na Rákociho trakte, ktorá bola staticky narušená.
  • V kaplnke hradu sa pristúpilo k náročnej sanácii vlhkej severnej steny, ako aj rozmerného epitafu ukotveného na tejto stene. 
  • Realizujú sa práce na obnove historickej dažďovej kanalizácie, odvádzajúcej dažďovú vodu zo 4. nádvoria za hradnou kaplnkou, s vedením mimo hradný komplex.
  • Mnohé historické prvky ako kamenné články, sochy, dverné krídla, mreže, zábradlia a iné prvky boli odvezené z hradu do reštaurátorských dielní a dielní na umeleckoremeselnú obnovu. Prevoz a dočasné premiestnenie sa realizuje v zmysle zákonných postupov a potrebnej dokumentácie s odsúhlasením orgánu štátnej pamiatkovej starostlivosti KPÚ Košice. Niektoré obnovené kamenné a drevené prvky sa už nachádzajú v depozitároch SNM – Múzea Betliar a sú pripravené na návrat na Krásnu Hôrku.
  • V stolárskych dielňach sa vyrábajú nové výplne otvorových konštrukcií (okná, dvere, vráta), ako kópie historických prvkov. Súčasne sa už realizuje osadzovanie okien na Strednom hrade.
  • Koncom roka 2023 bol zrealizovaný predstihový archeologický výskum v delostreleckej terase, pre obnovu Horného hradu.

2. Aký je/bol ku koncu februára 2024 stav prác v podhradí?

Novostavby v podhradí sú rozostavané v týchto stavebných objektoch:

ü  Budova Infocentra – hotová je hrubá stavba z monolitického oceľobetónu, v častiach pri teréne sú zateplené steny. Hotové sú ležaté rozvody kanalizácie, ako aj 2 hlbinné geotermálne vrty, hĺbky 100 m, ktoré budú zdrojom pre vykurovanie Infocentra tepelným čerpadlom. Celá stavba Infocentra je navrhnutá ako pasívna, čo sa týka spotreby tepelnej energie.

ü  Objekty občerstvenia a suvenírov  – na objekte tzv. Veľký stánok je hotová hrubá stavba suterénnej časti, kde budú verejné toalety, zrealizované sú hydroizolácie a tepelná izolácia podzemných stien a potrubné rozvody kanalizácie a vodovodu. Pre stavby tzv. Malých stánkov boli pripravené základové dosky. Samotné nadzemné stavby Malých stánkov, ako aj Veľkého stánku, sú montované drevostavby, ktoré boli vyrobené v dielenských priestoroch zhotoviteľa, aktuálne prebieha ich montáž, vrátane montáže vzduchotechniky.

ü  Rozvody splaškovej a dažďovej kanalizácie, rozvody pitnej aj požiarnej vody – cca na 80 % sú hotové potrubné rozvody súbežne vedené v trase požiarnej komunikácie, historickej cesty na hrad, ako aj areálové rozvody, s postupným osadzovaním kanalizačných a vodomerných šácht.

ü  Hlavné parkovisko P1 (pre osobné automobily), ako aj sekundárne odstavné parkovisko P2 (pre autobusy vedľa príjazdovej cesty) – zrealizované sú obrubníky a pripravené zhutnené a stabilizované podložia pre vrstvy parkoviska. Na obidvoch parkoviskách sú osadené odlučovače ropných látok a vsakovacie objekty na dažďovú vodu. Pripravuje sa všetko pre realizáciu vrstiev plochy parkovísk.

ü  Požiarna komunikácia – po zemných prácach a prácach na káblových a potrubných rozvodoch v trase cesty je pripravený podklad pre konštrukciu komunikácie, s napojením na komunikácie v podhradí, ako aj napojenie na historickú cestu na hrad.

ü  Automatické tlakové stanice vody – hrubé stavby obidvoch tlakových staníc (jedna v obci a druhá v polovici hradného kopca na severnej strane), vrátane akumulačnej nádrže na požiarnu vodu (160 m3), sú zrealizované. V súčasnosti sa realizujú izolácie a úpravy povrchov konštrukcií stavby.  Osadzuje sa technológia tlakových staníc ako čerpadlá a potrebné súčasti.

ü  Trafostanica a elektrické vedenie – po demontáži vzdušného vedenia vysokého napätia a stĺpovej trafostanice je už v súčasnosti osadená podzemná trafostanica s novými káblovými rozvodmi vysokého napätia, zrealizovali sa aj napojenia káblových rozvodov pre všetky odberné miesta v podhradí.

  

 

Obnova hradu Krásna Hôrka – stav prác v rámci projektu obnovy Dolného hradu, časti Stredného hradu a stavby podhradia k 30.6.2023

A)  Stavba/zákazka s názvom: „Prípravné práce k obnove hradu Krásna Hôrka, časť „A“ práce na hrade“.

  • V súčasnosti sa pracuje na odstraňovaní cementového škárovania kamenných murív hradu a to na juhozápadnej strane hradbových múrov a severovýchodnej bašte. Následne sa škáry zastabilizujú  kamennými klinmi a vyplnia vápennou maltou. Súčasne sa opravujú a murujú výpadky a degradované, resp. poškodené časti kamenného muriva hradieb.

B)   Stavba/zákazka s názvom: "Obnova hradu Krásna Hôrka a revitalizácia bezprostredného okolia hradu"

Obnova hradu Krásna Hôrka, ako aj realizácia mnohých novostavieb v podhradí hradu sa uskutočňuje podľa harmonogramu zhotoviteľa stavby a v zmysle podmienok platnej Zmluvy o dielo na realizáciu stavby.

K dnešnému dňu zrealizované práce:

Obnova hradu Krásna Hôrka (v častiach Dolného a Stredného hradu):

  • V interiéroch väčšiny obnovovaných častí hradu sú ukončené búracie práce. Pod dohľadom reštaurátorov sa vysekávajú ryhy a drážky pre vodorovné aj zvislé potrubné vedenia a káblové rozvody.
  • Prebieha montáž ležatých potrubných rozvodov vody a kanalizácie na Dolnom hrade.
  • Realizujú sa káblové rozvody silnoprúdovej elektroinštalácie a slaboprúdu (meranie a regulácia, kamerový systém, signalizácie a pod.)
  • Demontujú sa a búrajú vonkajšie povrchy nádvorí vo všetkých potrebných vrstvách, súčasne sa realizujú v týchto častiach aj výkopy pre vonkajšie rozvody vody a kanalizácie.
  • Súčasne sa realizuje zásahový archeologický výskum, ako aj nutný dohľad archeológov nad všetkými výkopovými prácami.
  • Začala sa montáž potrubí vonkajšej areálovej dažďovej aj splaškovej kanalizácie, vrátane šácht.
  • Realizujú sa nové vrstvy hrubých podláh (podklad pre nášľapné vrstvy) na Dolnom hrade – na všetkých podlažiach, vrátane podkrovného priestoru (vrstvy násypov zo sklorecyklátu, cemwoodu, liaporu, vrátane súvisiacich separačných vrstiev).
  • Naplno sa vykonávajú reštaurátorské práce na Strednom aj Dolnom hrade, ako obnova omietok (interiér aj exteriér), ako aj iných povrchových úprav stien a stropov a tiež obnova kamenných portálov a iných článkov z kameňa. Súčasne sa začala obnova a sanácia hodnotného dreveného renesančného stropu na časti objektu - Františkino múzeum.
  • Niektoré kamenné články, ako aj kovové prvky boli odvezené z hradu do reštaurátorských dielní a dielní na umeleckoremeselnú obnovu. Prevoz a dočasné premiestnenie sa realizuje v zmysle zákonných postupov a potrebnej dokumentácie s odsúhlasením orgánu štátnej pamiatkovej starostlivosti KPÚ Košice.
  • V stolárskych dielňach sa vyrábajú nové výplne otvorových konštrukcií (okná, dvere, vráta), ako kópie historických prvkov.
B) Novostavby v podhradí, sú rozostavané v týchto stavebných objektoch (SO):
  • SO 02  Budova Infocentra – hotová je hrubá stavba z monolitického oceľobetónu. Aktuálne sa realizuje zateplenie obvodových murív.
  • SO 04.2 Areálová splašková kanalizácia a SO 03.3  Areálový rozvod pitnej vody – na 90 % sú hotové všetky potrubné rozvody súbežne vedené v trase požiarnej komunikácie, s postupným osadzovaním kanalizačných a vodomerných šácht.
  • SO 04.5 Dažďová kanalizácia z parkoviska a stánkov – výkopové práce pre vsakovacie zariadenie pre veľké parkovisko. Úprava konštrukcie vsakovacej jamy. Potrubné rozvody dažďovej kanalizácie vrátane osádzania šácht.
  • SO 05 – Prípojka VN – Výkopové práce pre káblové vedenie (vysoké napätie), ukladanie kábla do pieskového lôžka a zasypávanie rýh. Napojenie káblového vedenia na novú trafostanicu.
  • SO 08.6 Sekundárne odstavné parkovisko pre autobusy – na odlesnenom a vyčistenom území je vytvorené zhutnené a stabilizované podložie pre vrstvy parkoviska. Realizujú sa rozvody dažďovej kanalizácie vrátane odlučovačov ropných látok.
  • SO 08.7 Požiarna komunikácia – odkopávky a prekopávky v trase komunikácie, príprava konštrukčnej pláne (podložia) pre konštrukciu komunikácie, po celej trase. Napojenie na historickú cestu.
  • SO 11 - Automatická tlaková stanica vody ATS 2 – hotová je hrubá stavba tlakovej stanice, vrátane akumulačnej nádrže na vodu z monolitického vodostavebného oceľobetónu. V súčasnosti sa realizuje zateplenie vonkajších obalových konštrukcií.
  • SO 12 - Automatická tlaková stanica vody ATS 1 – hotová je hrubá stavba tlakovej stanice, vrátane akumulačnej nádrže na vodu z monolitického vodostavebného oceľobetónu.
  • SO 14 Objekty občerstvenia a suvenírov  - konkrétne objekt tzv. Veľký stánok. Hrubá stavba suterénnej časti (verejné toalety) je hotová, realizuje sa montáž hydroizolácie a tepelnej izolácie podzemných stien, robia sa obsypy objektu, ležaté rozvody kanalizácie. Súčasne sa pokračuje s nosnými konštrukciami nadzemného podlažia.
  • PS 01.1 - Trafostanica (TS) – V súčasnosti je už osadená podzemná trafostanica do výkopovej jamy, realizujú sa napojenia káblových rozvodov pre napojenie všetkých odberných miest v podhradí.
Doplňujúce súhrnné informácie:

Zrealizoval sa predstihový plošný archeologický výskum v území podhradia, ako aj sondážny archeologický výskum na hrade. Súčasne počas realizácie terénnych a výkopových prác na hrade ako aj v podhradí sú prítomní archeológovia ako potrebný odborný dohľad. 

Stavebné práce (podľa druhu a charakteru prác) prebiehajú pod odborným dohľadom archeológov, geológov, výskumníkov (AH výskum), autorského dozoru architektov, stavebných inžinierov, statikov a ostatných projektantov čiastkových profesií.

Kontrolné dni stavby sa uskutočňujú spravidla 1x týždenne, za účasti technického dozoru investora, autorského dozoru, koordinátora BOZP a PO. Metodici KPÚ Košice sa zúčastňujú podľa potreby a odbornosti, resp. podľa ich zváženia potrebnej účasti.

  

  

Stav obnovy hradu Krásna Hôrka k 28. 2. 2023

Aká je aktuálne situácia v projekte obnova hradu Krásna Hôrka, čo sa aktuálne na hrade/pri obnove robí?

A)   Stavba/zákazka s názvom: „Prípravné práce k obnove hradu Krásna Hôrka, časť „A“ práce na hrade“.

  • Stavba je v súčasnosti rozostavaná. Väčšina prác je ukončená, ostávajúce práce, ktoré ešte ostávajú sa týkajú odstraňovania cementového škárovania, klinovania škár kameňmi a  a nového škárovania vápennou maltou na obvodových kamenných murivách hradu. Tiež sa budú opravovať a premurovávať výpadky a degradované, resp. poškodené časti kamenného muriva hradieb.
  • Konkrétne je ešte potrebné toto zrealizovať na JZ a západnej časti hradbových múrov, JZ bašty, ako aj dokončiť práce na SV bašte. 
  • V súčasnosti plynie tzv. technologická prestávka (zákaz statika pokračovať v práci s vápennými maltami na historickom murive). Predpoklad – práce budú pokračovať 03-04/2023, keď to bude technologicky možné.

 B)   Stavba/zákazka s názvom: "Obnova hradu Krásna Hôrka a revitalizácia bezprostredného okolia hradu" 

je v súčasnosti rozostavaná v týchto častiach:
  • Časť A - Novostavby v podhradí hradu (realizácia 13 stavebných objektov a 6 prevádzkových súborov)
  • Časť B - Obnova hradu Krásna Hôrka

 Časť A - Novostavby v podhradí, sú rozostavané v týchto objektoch:

  • SO 02  Budova Infocentra – výkopy a razenie skalného podložia pre objekt, podložie a príprava na konštrukciu základovej dosky, uzemňovacia bleskozvodná sústava, ležaté rozvody kanalizácie a vodovodu, drenážovanie,  základová doska, 2x hlbinné vrty hĺbky 100 m pre tepelné čerpadlo. Zvislé nosné konštrukcie budovy zo železobetónu.          
  • SO 03.3  Areálový rozvod pitnej vody – v trase požiarnej komunikácie - výkopové práce, úprava podložia rýh a potrubné rozvody v rozsahu zatiaľ 360 m.
  • SO 03.4  Areálový rozvod požiarnej vody – v trase požiarnej komunikácie - výkopové práce, úprava podložia rýh a potrubné rozvody v rozsahu 150 m.
  • SO 04.2 Areálová splašková kanalizácia – v trase požiarnej komunikácie - výkopové práce, úprava podložia rýh a potrubné rozvody kanalizácie v rozsahu 366,5 m, osadenie kanalizačných šácht.
  • SO 08.6 Sekundárne odstavné parkovisko pre autobusy – odlesnenie, odvoz spílených stromov a porastov, odkopávky a prekopávky terénu (5800 m3), presun hmôt, skúšky podložia.
  • SO 08.7 Požiarna komunikácia – odkopávky a prekopávky v trase komunikácie (2800 m3) , príprava konštrukčnej pláne (podložia) pre konštrukciu komunikácie, po celej trase. Napojenie na historickú cestu.
  • SO 09 - Sadové úpravy a drobná architektúra a oplotenie - Ochrana stromov lipovej aleje - debnením – prevencia pred poškodením stavebnou činnosťou, lokálne orezávky a úpravy korún stromov.
  • SO 13 Hrubé terénne úpravy – odlesnenie územia za účasti a dohľadu lesného hospodára spoločnosti Lesy SR (1,5 ha lesných pozemkov). Okrem odlesnenia sa zrealizovali samostatné výruby solitérnych stromov aj na ostatných (nie lesných) pozemkoch.        
  • SO 14 Objekty občerstvenia a suvenírov - z týchto objektov (budovy) je konkrétne rozostavaná budova tzv. Veľkého stánku. Hotová je hrubá stavba podzemnej časti budovy (verejné toalety).

 Časť B – Obnova hradu Krásna Hôrka. Práce sú zrealizované v rozsahu:

  • Búracie a demontážne práce sú zrealizované cca na 90 %. Odstránili sa nevyhovujúce a novodobé sekundárne konštrukcie, nevhodné podlahy, schodiská, stropné konštrukcie. Demontovali sa výplne otvorov a doplnkové prvky – všetko podľa projektovej dokumentácie. 
  • Podlahy na teréne sa realizujú v štruktúre podkladových vrstiev – násypov zo štrku a sklorecyklátu.
  • Novodobé drevené podlahy, vrátane podkladových vrstiev a prvkov na horných podlažiach sa zdemontovali, konkrétne konštrukčné prvky sa posúdili zo strany statika a metodika obnovy, ktoré ostanú, resp. sa obnovia, prípadne vymenia.
  • Realizujú sa reštaurátorské práce na Strednom hrade – práce na omietkach v interiéri.
  • Za dohľadu reštaurátora sa vytvárajú drážky v stenách pre káblové rozvody (silnoprúdové a slaboprúdové rozvody).
  • Reštaurátori kameňa z dôvodu nevhodných klimatických podmienok – nemožnosti pracovať v exteriéri – si odviezli do dielne segmenty/články kamenných prvkov na reštaurovanie v ateliéri, resp. sochy a kamenné články na reštaurovanie a výrobu faksimile.

Doplňujúce súhrnné informácie:

Zrealizoval sa predstihový archeologický výskum v území podhradia. Súčasne počas realizácie terénnych a výkopových prác na hrade ako aj v podhradí sú prítomní archeológovia ako potrebný odborný dohľad. 

Preložka VN vedenia a Podzemná trafostanica. Uskutočnili sa viaceré potrebné jednania medzi SNM a VSD a.s. Košice, za účasti zhotoviteľa stavby. Dohodla sa možnosť pracovať v blízkosti VN vedenia, aby sa práce realizovali plynule a bez zdržania. Podzemná trafostanica ako neštandardný výrobok bola zadaná do výroby.

Stavebné práce (podľa druhu a charakteru prác) prebiehajú pod odborným dohľadom archeológov, geológov, výskumníkov (AH výskum), autorského dozoru architektov, stavebných inžinierov, statikov a ostatných projektantov čiastkových profesií.

Kontrolné dni stavby sa uskutočňujú spravidla 1x týždenne, za účasti technického dozoru investora, autorského dozoru, koordinátora BOZP a PO. Metodici KPÚ Košice sa zúčastňujú podľa potreby a odbornosti, resp. podľa ich zváženia potrebnej účasti.

Čo sa urobilo na obnove hradu do roku 2022?

Koľko sa zatiaľ na obnove hradu preinvestovalo?

Koľko budú stáť zostávajúce etapy na obnove hradu?